tarafından eklendi tarafından eklendi

8 Saatten Fazla Uyumak Felç Riskini Arttırıyor

8 Saatten Fazla Uyumak Felç Riskini Arttırıyor

Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre günde 8 saatten fazla uyumak her yaştan bireyde felç riskini arttırıyor. Yaşlı insanlarda ise bu risk gençlere göre 2 kat artıyor. Yaşları 42 ile 81 arasında değişen 10,000 kişinin sağlık sonuçları incelendiğinde uyku süresi ile felç ve demans riskleri arasında bir bağlantı bulundu. İstatiksel olarak bulunan bağlantının henüz fizyolojik kökeni saptanamadı.

Dünyada 46 milyondan fazla demans hastası var ve bu sayının 2050’de üç kat artması bekleniyor. Alzheimer hastalığı riski yaşla birlikte artıyor ve ölen her üç yaşlıdan birinde Alzheimer hastalığı veya diğer demans hastalıkları bulunuyor. Hastalığın mali yükü de büyük ekonomik kayıplar oluşturuyor. Amerikalı ailelerin Alzheimer hastalığına bağlı yıllık harcamaları 5,000 dolar ve ulusal ekonomik yükün ise 236 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.

5,220 Kişi İncelendi

Amerika’da Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi (BUSM) nöroloji profesörü Dr. Sudha Seshadri yürüttüğü çalışmada Alzheimer hastalığının gelişmesine fazla uyku uyumanın etkisini araştırdı. Araştırmacılar Framingham Kalp Çalışması (FHS) verilerini inceledi. FHS , 1948 yılında, MA, Framingham kasabasında yaşayan 30 ila 62 yaşları arasındaki 5,220 erkeği ve kadınları kaydettirerek başlayan büyük bir topluluk araştırmasıdır. Çalışmanın asıl amacı kalp damar hastalıkları için risk etkenlerini belirlemektir.

Bu çalışma için, FHS’ye kayıtlı birçok yetişkinten gece başına ne kadar uyuduklarını rapor etmeleri istendi. Ardından araştırmacılar, Alzheimer hastalığının ve diğer demans formlarının kim tarafından geliştirildiğini görmek için katılımcıları 10 yıl izledi. BUSM araştırmacıları daha sonra uyku süresi hakkında toplanan verileri inceledi ve demans geliştirme riskini hesapladı.

Fazla Uyumak Felç Olma İhtimalini Artırıyor

Ekip, 9 saat veya daha fazla süreyle düzenli olarak uyuyan kişilerin 10 yıl içinde Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının, 9 saatten daha az uyuyanlara kıyasla 6 kat daha fazla olduğunu buldu. Çalışma da ayrıca daha uzun uyuyan kişilerin beyin hacminin daha küçük olduğunu keşfetti. Gözlemlerle çalışma arasında nedensellik ilişkisi kurmak çok doğru olmaz, ancak araştırmacılar aşırı uykunun demans ile birlikte gelen nöronal değişikliklerin bir nedeni olmaktan ziyade muhtemelen bir belirtisi olduğuna inanmaktadır. Yani fazla uyku saatlerini azaltarak demans oluşumunu önlemek muhtemel değil.

Çalışmanın üyelerinden Matthew Pase, “Kendinden bildirilen uyku süresi, 10 yılda klinik bunama riski taşıyan kişileri öngörmeye yardımcı olması için yararlı bir klinik araç olabilir” diyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://bit.ly/1QMbHkO


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.