Gebelikte Sigara Kullanımının Bebeğe Zararları

Gebelikte Tütün Kullanımının Bebeğe Zararları

Bebek bekleyen kişilerin en birincil isteği bebeklerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmektir. Ancak hayatımızda yer alan karsinojenler bu durumu tehdit etmektedir. Karsinojenler hücrelerde ağır gen hasarlarına kanserleşmeye götürecek mekanizmaları tetikleyen maddeler ve maruziyetlerdir. Dünya Sağlık Örgütü karsinojen maddeleri tehlike derecelerine göre sıralamış ve günümüzde oldukça yaygın kullanılan sigarayı A grubu (en zararlı) karsinojen olarak tanımlamıştır.

Sigara Sağlığı Nasıl Tehdit Ediyor?

Biyo-sosyo psikolojik zehirlenme hali olarak tanımlanan sigara kullanımı oldukça yaygın olup, ülkemizde her 4 kadından biri sigara bağımlısıdır. Çoğu gebelik döneminde de tütün kullanmaya devam eder. Bu durumun fetüs (2. haftadan doğuma kadar olan dönem) açısından yarattığı büyük tehlikeyi anlamak için önce sigarayı daha yakından tanıyalım.

Sigara dumanı 4000’den fazla kimyasal bileşen içerir. Bu maddelerden hangilerinin fetüse zarar verdiği kesin olarak bilinmemekle birlikte nikotinin ve karbonmonoksidin listenin başında olduğu nettir.

Tütünün aktif alkoloidi olan nikotin yağda çözülür ve yarı ömrü 1-2 saattir. Biyolojik zarları geçebilir. Dumanın solunmasıyla ağız, solunum yolu mukozaları ve akciğerlerde emilir. Karaciğerde metabolize olup böbreklerden atılır. Çalışmalarla nikotinin metabolik ara ürünü olan “cotinine” bebek kordon kanında gösterilmiş ve böylece plasental (fetüs kesesi) bariyeri geçtiği kanıtlanmıştır.

Karbonmonoksit Tehlikesi

Karbonmonoksit gazı ise sigara dumanının %3-5 ini oluşturur. Sigara sonucu akciğere ulaşan karbonmonoksit gazı hemoglobinin (oksijen  taşıyıcısı) hem grubundaki demir atomu ile birleşir ve karboksihemoglobin oluşur. Karbonmonoksidin hemoglobine olan afinitesi oksijenin hemoglobine olan afinitesinin 250 katı kadardır. Afinite bağlanırken yaptığı çekim gücüne denir. Bu durumda havayla aldığımız oksijenlerin hepsi hemoglobinlere bağlanamaz ve dokulara yeteri kadar oksijen ulaşamaz. Bu durum ciddi sağlık problemlerine neden olur.

Gebelikte sigara içmenin fetüse verdiği zararları gözlemlemek için sigara içenlerin plasentalarıyla, içmeyenlerin veya gebelik öncesi bırakanların plasentaları karşılaştırılmış ve plasentada gaz alışveriş kapasitesini düşüren değişiklikler meydana geldiği görülmüştür. Anneyle yeteri kadar gaz alışverişi yapamayan fetüste intrauterin gelişme geriliği görülebilir. Ayrıca sigara plasental damarları etkileyerek uteroplasental kan akımını azaltır. Bunun sonucunda fetüs yeteri kadar beslenemez. Tıpkı annenin oksijenden yeterli verimi alamaması gibi. Ayrıca sigaranın hormonlara olan etkileri sonucunda düşük riski, erken doğum, ölü doğum ve yeni doğan ölümleri görülebilir. Benzer bulgular yalnızca sigara içenlerde değil çevresinde sigara içenlerin bulunduğu hamile bireylerde de gözlemlenmiştir.

Gebelikte Sigara Kullanımı Bebeğe Sayısız Zarar Veriyor

Yine doğumdan sonra yapılan araştırmalarda sigara içen annelerin bebeklerinin sakinleşmesinin daha zor olduğu ispatlanmıştır. Yine bu bebeklerde alt solunum yolu enfeksiyonları artmış olarak bulunmuştur. Hayatları uzun dönemde incelendiğinde; ilk 5 yıl çok sık hasta oldukları, öğrenme güçlüğü çektikleri, dikkat eksikliği yaşadıkları görülmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri Halk Sağlığı Servisi’nin yaptığı araştırmalara göre Birleşik Devletler’de bütün gebe kadınların sigarayı bırakmaları halinde ölü doğumlarda %11 azalma olacağı düşünülüyor. Aynı zamanda yeni doğan ölümlerinde %5 düşüş olacağı bekleniyor. Sizce de bu rakamlar hem çok çarpıcı hem de sigarayı bırakmak için yeterli değil mi?

Çarpıcı bir bilgide İngiltere’nin Bradford Üniversitesi’nden Dr. Julian Laubentholve ekibinin çalışması sonucu ortaya çıkmış. Amerikan Deneysel Biyoloji Kurumları Federasyonu’nun dergisinde yayınlanan bu çalışmaya göre babanın sigara içmesinin de bebeğin DNA’sını etkilediği tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca ebeveynlerin her ikisinin de anne hamile kalmadan en az üç ay öncesinde sigarayı bırakması gerektiği vurgulanmıştır.

Hazırlayan: Sümeyye Avcı

Kaynaklar

https://www.webmd.com/smoking-cessation/effects-of-smoking-pipes-and-cigars

http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/tez/pdf/kadin_hast/dr_burcu_ozmen_demirkaya.pdf


Sümeyye Avcı

Adım Sümeyye Avcı. 20 yaşındayım. Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesinde okumaktayım. Okumayı ve araştırmayı seviyorum. Bilhassa bilimsel ve alanım olan tıp ile alakalı konular dikkatimi çekiyor. Edindiğim ve faydalı olacağını düşündüğüm bilgileri sinirbilim.org aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım. Bana bu adresten ulaşabilirsiniz. avcisumeyye66@gmail.com

One thought on “Gebelikte Sigara Kullanımının Bebeğe Zararları

  • 21 Ağustos 2019 tarihinde, saat 18:22
    Permalink

    Kesinlikle dikkat çekilmesi gereken mühim bir konuda, fazlasıyla ilgi çekici ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Tebrik ediyorum ve yazıların devamını dört gözle bekliyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir