Gece Terörü

Gece Terörü

4-5 yaşlarındaki çocuğunuzun gecenin bir vakti aniden bağırmaya başladığını düşünün. Gece terörünün en iyi örneklerinden biri tam da budur. Uykunun derin evreleri olan 3. ve 4. evrelerde meydana gelen gece terörü, genelde keskin bir çığlıkla başlayan, korkuyla aniden uyanma şeklinde devam eden, kalp atışlarının ve nefes alıp vermenin hızlandığı korku veren deneyimlerdir. Ancak ertesi sabah çocuk bu tecrübeyi hatırlamaz. Çocukların %3-7’si gece terörünü yaşar.

Gece terörü yaşayan bir çocuğun sakinleştirilmesi zordur ve şiddetli bir şekilde sallanması durumunda bilincinin yerine gelmesi birkaç dakika sürebilir. Bu rahatsızlık genelde 4-12 yaş arasındaki çocuklarda görülür ve ergenlikle beraber kaybolur. Böyle durumlarda çocuk tekrar uyuyana kadar onu sakinleştirmek rahatlatmak için yeterince zaman ayırmak gerekir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.