tarafından eklendi tarafından eklendi

Gerçekten Tuhaf 7 Tıbbi Vaka

Gerçekten Tuhaf 7 Tıbbi Vaka

Bazen bir yerinize bir ağrı girer, nedenini bir türlü çözemezsiniz veya bir sabah kalktığınızda aniden boğazınızı şişmiş bulursunuz. Vücudumuzda zaman zaman çok tuhaf şeyler dönebiliyor ama doktorlar öyle vakalarla karşılaşabiliyorlar ki, okuduğunuzda yok artık demeye hazır olun. Kaç tane tıbbi vaka biliyorsunuz? 5, 10, 20… Sadece tek gen mutasyonlarına bağlı 600 tane rahatsızlık tanımlanmıştır. Tıbbi vaka araştırmalarını derlediğimizde binlerce farklı tıbbi vaka ile karşılaşırız.

Morgellons Hastalığı

Bu tuhaf hastalığa sahip kişiler derilerin altında böcek, solucan gibi parazitlerin gezindiğini düşünerek sürekli kaşınırlar. Hastalar derilerinde sürekli büyüyen lifler görürler, yorgunluk ve hafıza sorunları yaşarlar ve zamanla kaşımanın da etkisiyle derilerinde yaralar oluşur. Hastalığın ortaya çıkış sebebi tam olarak bilinmiyor. Tıp camiasının bir kısmı bunun zihinsel sorunların bir sonucu olarak ortaya çıktığını düşünüyor, diğer kısmı ise hastalığın bir deri rahatsızlığından türediğini savunuyor. Bir grup uzman ise şimdilik bilinmeyen bulaşıcı hastalık yapıcı mikroorganizmaların varlığından şüpheleniyor.

Sürekli Cinsel Uyarılma Sendromu (Persistent Sexual Arousal Syndrome)

En temel duygularımızdan biri olan üreme davranışının en büyük tetikleyicilerinden biri dopamin salınımını en yüksek seviyelere çıkartabilen orgazm ve uyarılma halidir. Ancak bu 5 dk yerine ya sürekli olursa? Sürekli cinsel uyarılma sendromu daha çok kadınlarda kendini gösteriyor ve en ufak bir şeyde bile orgazm olmaya karşı bireyleri aşırı duyarlı kılıyor. Bu durum birçok zaman kadınlarda utanmaya ve kadınların kendilerini toplumdan sıyırarak stres yaşamalarına neden oluyor.

Yabancı El Sendromu (Alien Hand Syndrome)

Dr. Strangelove filmini izleyen bilir, filmdeki adamın sağ eli beyninden bağımsız olarak hareket ediyor, sanki kendi kendini yönetiyor gözüküyordu. Bir elin bilinçsizce kendi başına hareket etmesi yabancı el sendromu olarak biliniyor. 1998 yılında yaşanan bir olayda 81 yaşındaki kadının sağ eli kendisini boğmaya çalışmış ve yüzüne, omzuna yumruk atmış olduğu polis kayıtlarında bildirilmektedir. İlerleyen yıllarda yapılan çalışmalar beynin sağ parietal lobunun felç olmasının bu sendromun ortaya çıkışında etkili olduğunu ve bilinçli hareketin gerçekleştirilmesinden sorumlu beyin bölgelerinin bu sendromda faaliyete geçtiğini göstermiştir.

Ehlers Danlos Sendromu

Fantastik filmlerde gördüğünüz vücudun süper esnek yapısı bu sendroma sahip bireylerde gerçeğe dönüşüyor. Bu sendromun görüldüğü kişiler kaslarını inanılmaz şekillere sokabiliyorlar. Ancak kolayca yaralanabiliyorlar ve yaraları diğer insanlara göre daha yavaş iyileşiyor. Ehlers Danlos sendromundan muzdarip bireyler 5000 kişide 1 görülen mutasyonlaraa sahipler. COL5A1 ve COL5A2 adlı başlıca iki gende bulunan mutasyonların sayısı kişiden kişiye göre artabiliyor. Mutasyonlar vücutta bağ dokuda bulunan kolajen miktarında önemli bir azalmaya neden oluyor.

Urbach-Wiethe Hastalığı

Bu nadir görülen hastalık ilk defa korku duygusu yaşamayan bir kadında keşfedilmiş olup, beyin dokusunun sertleşmesine neden olur. Kadın üzerinde yapılan fizyolojik incelemeler hastalığın kadının beyninde duygu (özellikle korku) merkezi olarak bilinen amigdalayı yok ettiğini göstermiştir. Bir an için hiçbir şeyden korkmadığınızı düşünün. Bu kadın canlı bir şekilde yılanlara ve örümceklere dokunabiliyor ve hiçbir şekilde korku filmlerinden etkilenmiyor.

İlginç Bir Vaka: Haemolacria

Haemolacria insanların gözyaşlarının kan damlaları gibi akmasına ve gözyaşının kısmen kandan oluşmasına neden olan bir hastalık. Bu rahatsızlık genellikle adet görmekte olan ve doğurganlığı devam eden kadınlarda görülüyor. Hindistan’da Rashida Khatoon adlı bir kadının kan damlaları şeklinde ağladığı haberlere konu olmuş ancak doktorlar haemolacria’nın haricinde herhangi bir sağlık sorununa rastlamamıştır.

Yürüyen Ceset Sendromu (Cotard’s Syndrome)

Bütün hastalıklar içinde belki en tuhaf tıbbi vaka budur diye düşünüyorum. Halüsinasyonlar görebilirsiniz, anne babanızın dolandırıcı olduğunu düşünüp size yalan söylediklerini düşünebilirsiniz belki ama kendinizin ölü olduğunuzu nasıl düşünebilirsiniz. Bu hastalıktan muzdarip kişiler derilerinin üstünde solucanların dolaşıp, bedenlerinin çürüdüğünü iddia ederek, kendilerini ölü sanıyorlar. Hastalığın görüldüğü kişiler genelde şizofreni veya bipolar bozukluğa da sahip kişilerdir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.livescience.com/35371-7-weirdest-medical-conditions.html


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.