Gereksiz Riskler Alıyor Musunuz? Beyniniz Suçlu Olabilir

Gereksiz Riskler Alıyor Musunuz? Beyniniz Suçlu Olabilir

Risk alma eğilimi ya da bir kişinin olası bir kayıp ihtimali karşısında şansını deneme istediği , başarılı girişimciler için gerekli bir özellik olarak görülmektedir. Ancak aşırı ya da gereksiz risk alma, potansiyel olarak finansal kayıplara, kumar gibi davranış bozukluklarına, yasal sorunlara ve gergin ilişkilere yol açabilecek olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Beyin taramalarının kullanıldığı yeni bir çalışma, beyindeki bağlantılar ve kişinin ekonomik riski tolere edebilme yeteneği arasındaki bağlantıyı gözlemledi. “Amigdalanın Fonksiyonel ve Yapısal Bağlantısının Bireysel Risk Toleransı Öngörmesi” başlıklı makale 5 Nisan’da Neuron dergisinde yayınlandı.

İleri Okuma: Amigdala Nedir?

Medial Prefrontal Korteks Depresyonla da İlişkili

Depresyon ve diğer duygu-durum bozuklukları, amigdala ve medial prefrontal korteks (mPFC) olarak bilinen beynin iki alanı arasındaki bağlantılarla ilişkilidir. Bu çalışmada ise Pennsylvania Üniversitesi’nden bilim adamları, bu yapısal ve fonksiyonel bağlantılarda bireysel farklılıklar gözlemlediler ve bu farklılığın kişilerin risk eğilimini yansıttığını belirttiler.

Çalışmada 108 katılımcıya 120 senaryo içeren anket uygulandı ve anket sonuçları kişilerin aşırı risk eğilimli ve aşırı risk- karşıtı kadar değişen bir yelpazede nerede durduklarını sınıflandırmak için kullanıldı.

İleri Okuma: Prefrontal Korteks Nedir?

Çalışmanın başyazarı olan Psikoloji Profesörü Joseph Kable “Risk toleransını, insanlara kumar oynama fırsatı vererek ölçtük. Daha fazla para kazanma şansı için kaybetme riskini ne kadar kabul ettiklerini değerlendirdik.”diyor.

Daha sonra araştırmacılar, özellikle yukarıda bahsedilen amigdala-mPFC sistemi ve beynin farklı bölümleri arasındaki bağlantıları incelemek için MRI (manyetik rezonans görüntüleme) ve DTI (difüzyon tensör görüntüleme) kullandı. Gri ve beyaz madde hacmi de dahil olmak üzere, amigdalanın büyüklüğü de ölçüldü.

Risk Toleransı ve Gri Madde

Beyin yapıları ve anket verileri incelendiğinde, risk toleransı yüksek olan katılımcıların daha fazla gri madde (daha büyük bir amigdala) sahip oldukları ve daha düşük risk toleransı olanlara göre daha fonksiyonel amigdala-mPFC bağlantısı gösterdikleri bulundu.

Dr. Kable, ” Yapılan ölçümler, amigdalanın gri cevherinin hacmi ve yapısal, fonksiyonel bağlantıları,  sistemin işlevine karşı toleranslı insanların risk alma davranışındaki farklılıklarla ilgili önemli bir veri oluşturuyor. Sadece beyninizin bu özelliklerine bakarak, risk alan veya almayan biri olduğunuzla ilgili makul bir fikre sahip olabiliriz.”diyor.

Araştırmacılar gelecekte finansal planlama organizasyonları ile işbirliği yapma arzusunu dile getirdiler; çünkü bu bulgular daha büyük ekonomik temelli kararlar karşısında risk toleransını ölçmeye yardımcı olabileceğine inanıyorlar. Ancak araştırmanın ilk aşamaları göz önünde bulundurulduğunda, bu sistemin iş yatırımları veya kumar bozuklukları ile ilgili olarak tasarlanıp uygulanması için henüz çok erken. Alberta Üniversitesi, Kanada Sağlık Hukuku ve Politika Araştırma Grubu’ndan Profesör Timothy Caulfield  “Risk alma davranışı, birçok faktörden etkilenebilecek karmaşık bir tutumdur. Laboratuvar çalışmalarından, finansal kararları değerlendirmek için bu teknolojiyi kullanmak için çok basamak var,” diyor.

Hazırlayan : Serap Kaya

Kaynaklar

http://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(18)30196-X

https://www.medicaldaily.com/do-you-take-unnecessary-risks-your-brain-structure-could-be-blame


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.