Giant Weta

Giant Weta

Giant (dev) weta veya diğer bir ismiyle dinozor böceği dünyanın en ağır böceği olup Anostostomatidae familyasından Deinacrida cinsine ait birkaç weta türüdür. Giant wetalar Yeni Zelanda’da bulunan endemik bir hayvan türüdür ve ada iriliğinin örneklerindendir.

Diğer weta türlerinden daha ağır 11 giant weta türü vardır. Bu böcekler 10 cm. boya ve 35 g. ağırlığa ulaşabilirler. Yumurta taşıyan bir dişi giant weta ise 70 g. vücut kütlesine sahip olabilir ve bu şekilde bir serçeden bile daha ağır olabilir. Giant wetaların en ağır türü wetapungalardır. 2011’deki bir araştırmada 71 g apırlıkta bir wetapunga rapor edilmiştir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'da klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.