Gizli Öğrenme

Gizli Öğrenme

Gizli öğrenme (latent learning) kişinin davranışlarında aleni bir şekilde ifade edilmeyen öğrenme biçimidir. Bilgilerin öğrenilmesi esnasında dışardan herhangi bir ödül beklentisi veya ceza korkusu verilmez. Teşviğin öğrenme için çok gerekli olduğunu savunan düşünce biçimiyle çeliştiği için gizli öğrenmeye olan ilgi bilim insanları arasında arttı.

Gizli öğrenme ile ilişkili nöral süreçleri inceleyen bazı çalışmalar yapıldı. Bir araştırmada medial temporal amnezisi olan hastaların gizli öğrenmeyi başarmada zorluk yaşadıkları görüldü. Başka bir çalışmada ise bilim insanları farelerde bir prion proteinin gizli öğrenmeyi ve bazı hafıza işlevlerini bozduğunu gördü.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'da klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.