Göz Hareketleri Arkadaş mı Sevgili mi Olacağınızı Gösteriyor

Göz Hareketleri Arkadaş mı Sevgili mi Olacağınızı Gösteriyor

Gözler ruhun aynasıdır derler. Göz hareketleri gün içinde bizimle ilgili o kadar çok şey anlatıyor ki. Özel hayatımız da gözlerimizin içinden okunabiliyor. Hepimiz kendimize uygun birini arar dururuz ama ruh eşimizi bulmak hiç de kolay bir iş değildir. Onlarca farklı arkadaşlık sitesi, akıllı telefon uygulamaları ve daha birçok şey partner arayışı içinde olan insanlara yardımcı oluyor.

Biriyle tanıştık diyelim. Sohbet gayet güzel gidiyor ama onunla arkadaş mı yoksa sevgili mi kalacağınızı merak ediyorsanız gözler hemen yardımınıza koşuyor. Archives of Sexual Behavior dergisinde yayınlanan araştırmaya göre göz hareketleri insanların çekici buldukları kişilere göre hemen değişiyor.

Göz Hareketleri Özel Bir Aletle İzleniyor

Amerika’da Wellesley College ve Kansas Üniversitesi’ndeki bilim insanları göz izleme aletini kullanarak kadın erkek ilişkilerine farklı bir açıdan yaklaştı. Birbirlerine romantik ilgi duyan kadın ve erkekler baş veya göğüs bölgesine daha sık ve uzun süre bakıyordu. Ancak karşı tarafı sadece arkadaş olarak gördüklerinde bacaklara ve ayaklara daha sık bakılıyordu. Erkekler daha çok kadınların göğüs, bel ve kalçasına dikkat ederken bu arkadaşça veya romantik ilgide değişmiyordu. Her zaman kadınların göğüs ve kalçaları erkeklerin dikkatini çekmeyi başardı.

Ekibin bulguları daha önceki araştırmalarla örtüşüyor. Literatürde yer alan araştırmalarda da erkeklerin tercih ettiği kadın tipinde bel/kalça oranı önemli bir yer tutuyor. Erkekler genelde beli dar, kalçası nispeten biraz daha geniş kadınları tercih ediyor. İdeal bel/kalça oranının 0.7 olması evrimsel süreçte kadının gençlik ve doğurganlığını yansıtıyor olabilir. Bu yüzden erkek karşısındaki kadını arkadaş da görse, ona sevgili gözüyle de baksa dikkati hemen göğüs, bel ve kalça bölgesine kayıyor. Bu evrimsel bir miras.

İleri Okuma: Erkeklerin Beğendiği 5 Kadın Tipi

Göz Hareketleri Niyeti Belli Ediyor

Araştırmada yer alan Yard. Doç. Dr. Angela Bahns birinin göz hareketlerine bakarak karşısındaki kişiye olan niyetini anlayabileceğimizi söylüyor. Aslında insanlar ileriye dönük ilişkilerinde her zaman içlerindeki düşüncelerini yansıtıyorlar. Farkında olalım veya olmayalım göz hareketleri, beden dili, ses tonu gibi unsurlar kişinin niyetini ele veriyor. İnsanlar anlık olarak bunu farkedemeyebiliyor ancak duygulardan yoksun bir algoritma beden ipuçlarını kolayca farkedebiliyor.

Göz hareketleri ilişkilerde çok önemli olduğu için karşımızdaki kişiyle teması kurmaktan çekinmemeliyiz. Tanıştığı kişiye arkadaş gözüyle bakan bir kişi sizin için iyi bir sevgili olamayabilir. Birisiyle konuşurken vücudumuza bakış şekli kafasındaki düşünceleri ele verdiği için onun niyetini anlamamıza yardım eder. Eğer konuştuğunuz kişi size romantik bir ilgi duyuyor ve size yakınlaşmak istiyorsa daha farklı davranacak ve bakışlarıyla bunu belli edecektir.

Fotoğraflarda Nerelere Bakıldığı İzlendi

Bahns ve ekibi yaptıkları araştırmada 105 heteroseksüel üniversite öğrencisinin göz hareketlerini izledi. Katılımcılar 36 erkek ve 69 kadından oluşuyordu. Onlara yabancı insanların fotoğrafları gösterilerek, bu insanlara karşı romantik mi yoksa arkadaşça mı ilgi duydukları soruldu. Katılımcılar önce hem erkek hem de kadınların yer aldığı bazı fotoğraflara baktılar ve bu insanların hangilerini potansiyel arkadaş olarak gördüklerini söylediler. Çalışmanın ikinci kısmında ilk grupta gösterilen insanlardan 5 tanesinin yer aldığı ama diğerlerinin farklı insanlardan oluştuğu fotoğraflar yer aldı. Aynı zamanda bu kişilerin hepsi karşı cinstendi. Bu sefer de araştırmacılar karşı cinsten insanlardan hangilerini sevgili olarak değerlendirebileceklerini sordu.

İlk aşamada katılımcılar hem erkek hem de kadınlardan arkadaş olarak gördüklerini değerlendirdi. Onlar fotoğraflara bakarken araştırmacılar da onların göz hareketlerini izliyordu. İkinci aşamada arkadaş olarak gördükleri 5 kişiye ve ilk defa gördükleri insanlara romantik ilgi duyup duymadıklarını sordu. Yine göz hareketleri takip edildi ve karşılaştırıldı.

Kadınlar ve Erkekler Farklı Yerlere Bakıyor

Kadınlar romantik ilgi duydukları erkeklerin baş ve göğüs bölgesine bakma eğilimindeydiler. Erkekler ise romantik ilgi duydukları kadınların baş bölgesine değil göğüs, bel ve kalçalarına daha fazla bakıyordu. Baş bölgesine daha fazla bakan erkekler kadınlara daha arkadaşça yaklaşıyordu. Erkeklerin bacak ve ayak bölgesine daha sık bakan kadınlar ise onları daha arkadaşça görüyordu.

Bir kadının ayakları da gözleri kadar çok şey anlatabilir. İngiltere’de Manchester Üniversitesi’nde çalışan Prof. Geoff Beattie kadın psikolojisini yansıtmada ayakların büyük öneme sahip olduğunu belirtiyor. Karşı cinsten biriyle konuşurken bir kadının ayakları o kişiye karşı romantik ilgi taşıyıp taşımadığını gösterebilir.

Kadınların Ayakları Çok Şey Anlatıyor

Eğer bir kadın karşısındaki erkeğe karşı duygusal hisler besliyorsa onun yanında bacaklarını daha fazla açarak oturuyor. Diğer bir deyişle kendini daha rahat hissediyor ve ayaklarını ona yakınlaştırıyor. Ancak hoşlanmadığında veya ona karşı romantik ilgi duymadığında bunun tersi oluyor. Bacak bacak üstüne atıp ayaklarını ondan uzaklaştırıyor.

Bu tür araştırmalar heteroseksüel bireylerin ilişkileri ve çekicilik ile ilgili fikir edinmemizi sağlıyor. Ancak asla kesin bir yargıda bulunmamıza izin vermiyor. Bu noktaya çok dikkat etmeliyiz. Bir kadının erkeğe bakması her zaman hoşlandığı anlamına gelmiyor. Aynı şeyler erkekler için de geçerli. Bilim insanları sözel olmayan ipuçlarını ele alarak insan davranışını anlamaya ve ilişkilerdeki tavrımızı çözmeye çalışıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/subconscious-signs-attraction-eye-movement-predicts-whether-youre-friends-or-420689


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir