Guanilat Siklaz

Guanilat Siklaz

Guanilat siklaz genelde G proteinin sinyal zincirinin bir parçası olan liyaz enzimdir. Düşük kalsiyum miktarı ile aktive olurken, yüksek kalsiyum seviyesi inhibe olur. Kalsiyum seviyesindeki değişiklere yanıt olarak guanilat siklaz guanozin trifosfatı (GTP) siklik guanozin monofosfata (cGMP) dönüştürür. cGMP duyarlı kanalların açık kalması için cGMP büyük önem taşır ve bu sayede kalsiyum hücrenin içine girer. cGMP hücre dışından gelen sinyali hücre içine ileten önemli bir ikincil haberci moleküldür. Hücre tipine bağlı olarak bu molekül protein sentezini tetikleyerek birçok hücresel işlevin yerine getirilmesine yardımcı olur. Düz kasların gevşemesinde, damar genişliğinin düzenlenmesine, insülin salınımında cGMP kritik rol oynar.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Guanilat Siklaz” için 2 yorum

 • 27 Nisan 2017 tarihinde, saat 23:12
  Permalink

  İyi akşamlar,ben Merve Medipol Üniversitesinde Diyetetik okuyorum ve geleceğin bilimi sinir bilim atölyesindeyim.Sitenizde yazı yazmak istiyorum tabi mümkünse:)

  Yanıtla
  • 27 Nisan 2017 tarihinde, saat 23:47
   Permalink

   Size bir mail attık.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.