tarafından eklendi tarafından eklendi

Hafıza Sapması

Hafıza Sapması

Hafıza dediğimiz yapı bilginin kodlanması, depolanması ve çağrılmasından oluşur. Ancak bazı durumlarda kodlanan bilgi ile çağrılan bilgi aynı olmayabilir. Bu tür durumlarda hafıza sapmaya uğrar ve istenmeyen sahte anılar ortaya çıkabilir. Yıllar boyunca hafızanın video kamera gibi çalıştığını söyleyenler oldu ama günümüzde hafızanın bu şekilde her şeyi kaydeden bir sistem olarak değil bilgileri harmanlayarak depoladığı düşünülüyor. İngiliz psikolog Sir Fredrick Bartlett kulaktan kulağa oyunundaki gibi bir yöntemle hafızanın bilgileri harmanlayarak depoladığı sonucuna varmıştır.

Hafızayı saptırabilecek çok sayıda etken vardır. Bunlardan bazıları beyne çok fazla ve alakasız bilgi girişi, gereksiz tekrarlar, hayalgücüne fazla düşkünlük vb. Örneğin sosyal medya yüzünden beynimiz inanılmaz bir bilgi yığınına maruz kalıyor ve her gün gerekli bilgileri gereksiz olanlardan ayıklamak için bilgi filtre sistemini sürekli çalıştırıyor. Bilgiler tam olarak ayrıştırılamadığında ise ya unutma meydana geliyor ya da var olan bilgiler de bozulup hafıza sapması oluşuyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.