Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Hafızayı güçlendiren yiyecekler çok fazladır ancak bazıları çok daha önemli. Beynin 60%’ının yağ olduğunu göz önüne alırsak ceviz ve balıktaki yağları tüketmenin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Depresyon, dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıkların temelinde inflamasyon yatar. Bu yüzden bunların giderilmesi için antioksidanların dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekiyor.

Ceviz Omega-3 Yağ Asitlerini Bolca İçerir

Söz konusu eğer beyin sağlığı ise cevizi listenin en üstünde yer alan yiyecek olarak düşünebilirsiniz. İçerdiği yüksek miktarda omega-3 yağ asitleriyle ceviz mutlaka düzenli tüketmeniz gereken bir yiyecektir. Cevizin içinde yer alan omega-3 yağ asitleri üzerinde yapılan araştırmalar bu molekülün yetişkinlerde bilişsel perfomansı önemli ölçüde artırdığını gösteriyor. Yaş ilerledikçe beynimiz günden güne daha kötü çalışmaya başlıyor. Bu bir gerçek. Yaşlanmaya bağlı olan bu performans düşüklüğünü engellemede ceviz bize yardım edebilir. Ayrıca bir araştırmaya göre düzenli omega-3 yağ asidi alan annelerin çocukları ileride daha zeki oluyor. Bu yiyecek ile ilgili büyük resme baktığımızda cevizin beynimiz için ne kadar önemli ve düzenli tüketilmesi gereken bir besin olduğunu görüyoruz.

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler Arasında Çikolata Olmazsa Olmaz

Çikolatayı sevmeyen insan yok gibidir ama aynı zamanda çikolatanın kimyası ile ilgili de çok az şey bilinir. Hangi türünde ne kadar kakao bulunur, hangi maddeler vardır gibi sorular birçok kişinin zihnini kurcalayabilir. Görselde gördüğünüz aslında çikolatanın içeriğinin çok az bir kısmı. Kakao parçacıkları tıpkı kafein gibi zengin bir flavonoid ve alkaloid kaynağıdır. Çikolatanın sağlığa yararlı olmasının başlıca nedenlerinden biri de bu flavonoid kaynağı olan kakaodur. Bu flavonoidler beyin sağlığı için çok yararlıdır.

Balık Beyin Sağlığı Yanında Kalp İçin de Çok Faydalıdır

Balık tüketmenin beyne ne kadar faydalı olduğu ile ilgili sayısız makale yayınlandı ve bu konuda araştırmalar hâlâ devam ediyor. Balık, aslında çoğumuzun rutin beslenme düzenlerinde alamadığı birçok besini barındırıyor. Bunlardan bir tanesi cevizde de bolca bulunan omega-3 yağ asitleridir. Vücudun yağ asidi ihtiyacını karşılamak için hafta 1-2 defa balık yenmesi diyetisyenler tarafından tavsiye ediliyor. Balık yemek beyin sağlığının yanında kalp ve damar sağlığı için de çok faydalıdır. Bazı araştırmalar kalp krizi ve inme riskini düşürdüğünü gösteriyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar

https://www.forbes.com/sites/stevensalzberg/2016/02/08/new-study-shows-that-fish-really-is-brain-food

https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/foods-linked-to-better-brainpower


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'da klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.