Yeni Geliştirilen Teknolojiyle Hava Durumu Değiştirilebiliyor

Yeni Geliştirilen Teknolojiyle Hava Durumu Değiştirilebiliyor

İnsanlar binlerce yıldır senenin belirli zamanlarında yağmur yağdırmak için çeşitli yöntemlere başvuruyorlardı. Yağmur duasını duymuşsunuzdur. Hava durumu istenildiği gibi gitmediğinde, kuraklık olduğunda insanlar son çare olarak topluca yağmur duasına çıkarlardı. Bu uygulama günümüzde belli yerlerde hâlâ devam ediyor olabilir. Tabii duadan daha etkili yöntemler var. Nihayet Çin’de yeni geliştirilen bir teknoloji ile hava durumu manipüle edilerek yağmur yağdırıldı. Yağmur yağdırmayı başaran teknolojiler ile beraber insan doğaya biraz daha hükmeder oldu.

Çin Meteoroloji İdaresi ülkenin 960,000 km2‘lik bölümünde yağmur ve kar yağışlarını artırmak istiyordu. Bulut ekme teknolojisi adını verdiklerini  sisteme 168 milyon dolar yatırım yaptılar. Böylece hava durumunu istedikleri şekilde manipüle etmeyi başardılar. Adından anlaşılabileceği gibi yeni geliştirilen teknoloji gerçekten bulut ekiyor.

Hava Durumu Nasıl Değiştiriliyor?

Çin önce dört tane yeni uçak aldı ve elindeki mevcut 8 uçağını bu iş için yeniden biçimlendirdi. Yeni geliştirdiği teknolojiye uygun olacak şekilde bazı özellikler ekledi. Bunlara ek olarak bulutların üzerine yağmurun yağmasını sağlayacak maddeler serpiştirmesi için 900 roket sistemi kurdu. Yağmur yağdıracak bu maddelerin içinde gümüş iyodürden kuru buza kadar çok çeşitli maddeler bulunuyor. Bulutlara bu kimyasal maddelerin katılması onların yoğunlaşma sürecini hızlandırıyor ve sıcaklığını düşürerek yağmur yağmasını sağlıyor.

Bu tekniğin yağmur yağdırma niteliği bilimsel olarak henüz ispatlanmamış olmasına rağmen Çin’e düşen yağmur miktarını 55 milyar metreküp artırdı. Özellikle Çin’in batı kesimlerinde şimdiden çok fayda sağladı. İşe yaradığını biliyoruz ancak tam olarak şöyle olduğu için yağmur yağıyor diyemiyoruz. Hava durumu ve yağmurun kontrol edilmesi ekolojik güvenlik, su kaynaklarının eşit dağılımı ve kuraklıkla mücadele gibi pek çok konuda bize yardım edebilir. Özellikle Çin’in batı bölgesinde su kıtlığı ciddi bir sorun olmaya başlamıştı.

Bulut Ekme Teknolojisi

Havaya bulut ekme olayı yıllardır konuşulan bir konu ama nasıl yapılacağı tam olarak bilinmiyordu. Öyle ya hava durumu istediğimiz gibi oynayabileceğimiz bir şey değildi. Onu dilediğimiz gibi değiştirsek bile bu değişimin sonuçları çok daha beter felaketleri getirebilir. Araştırmacılar tüm çalışmalarına rağmen aradıkları bilimsel dayanakları maalesef bulamadılar. Ancak bu onları yıldırmadı ve kanıt yetersizliğine rağmen işe koyuldular. Çin ilk defa 2008 yılında Beijing Olimpiyatları esnasında yağmur yağmasını önlemek için gökyüzüne içinde birçok madde olan 1000 tane roket yolladı. Kimse olimpiyatların fırtınalarla mahvolmasını istemiyordu. Çinli bilim insanları gökyüzüne fırlattıkları roketlerle gerçekten yağmur yağmasını engellemeyi başardı.

Son 500 yılda doğayı ve ekolojik dengeyi daha önce hiç olmadığı kadar bozduk. Ormanları yakıyoruz, havaya sürekli karbon salıyoruz. Bütün bunların sonunda küresel ısınmayı ortaya çıkardık. Araştırmacılar şimdi doğanın bozulan dengesinden en az hasarla çıkmanın planlarını yapıyor. Ayrıca böyle bir teknoloji üretmenin ekonomik gelirini de göz ardı etmemek gerekir. Çin hava durumu ve iklim değişikliğinden muzdarip ülkelerde bu teknolojiyi kurarak kendisine ek kaynaklar yaratabilir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://futurism.com/3-chinas-weather-controlling-tech-can-make-it-rain-on-demand/


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.