tarafından eklendi tarafından eklendi

Hayatınızın Amacı Bilişsel İşlevlerin Zayıflamasını Engelliyor

Hayatınızın Amacı Bilişsel İşlevlerin Zayıflamasını Engelliyor

Bu hayatta yapmak istediğiniz en önemli şeyi düşünün. Dünyayı gezmek olabilir, yıllardır düşlediğiniz işi kurmak olabilir. Belki de bir yazlık satın alıp kafa dinlemek istiyorsunuz. Her ne olursa olsun hayatınızın amacı sizin beyninize doping etkisi sağlıyor. Yeter ki bir hedefiniz olsun. Amerika’da Rush Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre hayatınızın amacı Alzheimer hastalığına bağlı oluşan amiloid plakları ve düğümleri yok edebilir. Araştırmada beyinlerinde düğüm ve plak birikmiş olduğu halde büyük hedefleri olan kişilerin hedefleri daha az olan kişilerden daha iyi bilişsel kavrama gösterdikleri kaydedildi. Bu çalışma gösteriyor ki, hayattaki hedeflerimiz, varmak istediğimiz noktalara olan çalışma azmimiz bizi beyindeki plakların ve düğümlerin zararlı etkilerinden koruyor. Belirli bir amacı olan etkinlikler yaşlılıkta bile bizim bilişsel yeteneklerimizi artırabiliyor.

İleri Okuma: Alzheimer Hastalığı Nedir?

Hayatınızın Amacı Beynin Zayıf Düşmesini Engelliyor

Bu çalışmada Dr. Patricia A. Boyle ve ekibi herhangi bir nörolojik rahatsızlığı olmayan ve hayatını kaybetmesi beklenen 246 kişi üzerinde çalıştı. Hastalar öldükten sonra hepsine beyin otopsisi yaptı. Tüm katılımcılar ayrıntılı bilişsel testler ve nörolojik testlerin yer aldığı yaklaşık 10 yıllık bir klinik değerlendirmeye tabi tutuldu. Ayrıca hayatın amacı ve tecrübelerinden öğrendiklerinin dereceleriyle ilgili sorulara da yanıt verdiler. Ölümden hemen sonra beyin plaklarının ve düğümlerinin miktarları ölçüldü. Bundan sonra, araştırmacılar hayattaki amacın amiloid plakları ve düğümleri fazla olan kişilerde bile idrak seviyesini düşürmediğini gördüler. Beyindeki plaklar ve düğümler Alzheimer hastalığı olan kişilerde çok yaygındır. Bu plaklar ve düğümler beyinde hafızaya ve diğer bilişsel işlevlere zarar verirler.

İleri Okuma: Amiloid Beta Peptidi ve Amiloid Plakları

Boyle araştırma ile ilgili şunları söylüyor: “Bilişsel işlevleri birçok faktör etkiler ve beyindeki Alzheimer hastalığı değişikliğini ölçmek için kullanılan beyin numunelerini bulmak oldukça zor olduğu için bu çalışmalar oldukça zorlayıcıdır. İdrak gücünü arttıran artıran faktörleri belirlemek hızla yayılan Alzheimer hastalığının yarattığı sağlık sorunlarıyla mücadelede yardımcı olacaktır”.

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı ile ilgili de bilgi vermek doğru olacaktır. Bu rahatsızlık bunama vakalarının 60-70%’inden sorumlu bir nörodejeneratif hastalıktır. Beyin sapında bulunan noradrenalin salgılanan lokus seruleus ve yavaş yavaş ilerler. İlk görülen belirtiler kısa dönem hafızanın zayıflaması, ufak tefek olayları unutmaktır. Hastalığın ilerleyen evrelerinde dil sorunları, konumsal becerinin zayıflaması (kolayca kaybolma), ruh halindeki değişiklikler, motivasyon kaybı ve kendine bakamama gelir. Hastalık ilerledikçe daha fazla nöron ölür ve en sonunda ölüme sebebiyet verir. Hastalığın yayılma hızı kişiden kişiye göre değişmesine rağmen ortalama olarak teşhisi takiben 3 ila 9 yıl sonra hastalar vefat ederler. Alzheimer hastalığının nedeni tam olarak anlaşılamadı ancak hem genetik hem de çevresel etkenlerin rol oynadığı kesin olarak biliniyor. Beyin ve vücut egzersizi, obeziteden kaçınmak gibi önlemler Alzheimer riskini azaltabilir.

İleri Okuma: Alzheimer Hastalığının Hücresel Boyutu (İnfografik)

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3389510/


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.