tarafından eklendi tarafından eklendi

Pazarlamada Kullanılan Hayvan Resimleri, Türlerin Hayatta Kalma Oranları Hakkındaki Algıları Çarpıtıyor

Pazarlamada Kullanılan Hayvan Resimleri, Türlerin Hayatta Kalma Oranları Hakkındaki Algıları Çarpıtıyor

Dünyanın en gösterişli hayvan türlerinin birçoğu kısmen yok olma tehlikesi altında. Çünkü çoğu insan, popüler duruşlarının hayatta kalmayı garanti ettiğini düşünüyor.

PLOS Biology’de yayınlanan yeni bir uluslararası çalışma kaplanların, aslanların, kutup ayılarının ve diğerlerinin popüleritesinin aslında türlerin düşüşüne katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, en gösterişli 10 hayvanı tanımlamak için çevrimiçi anketler, okul anketleri, hayvanat bahçesi web siteleri ve animasyon filmlerinin bir kombinasyonunu kullandılar. Sonuçlara göre sıralama “kaplanlar, aslanlar ve filler, zürafalar, leoparlar, pandalar, çitalar, kutup ayıları, gri kurtlar ve goriller” şeklideydi.

Oregon Devlet Üniversitesi’nden çalışmanın ortak yazarı Profesör William Ripple, “Seçilen en karizmatik 10 hayvanın hemen hepsinin avlanma ve kükreme gibi karşılaştığı büyük bir tehdit karşısında doğrudan insanlar tarafından öldürüldüğünü görmek beni şaşırttı” diyor. Paris Üniversitesi’nden başyazar Franck Courchamp, “Bu hayvanların çoğu, popüler kültür ve pazarlama materyallerinde, doğadaki hallerine kıyasla daha iyi bir şekilde yansıtılarak aldatıcı bir “sanal popülasyon” haline geldi”diyor.

Gerçek Hayvan Sayısı ile Algıladığımız Aynı Değil

Araştırmacılar, ortalama bir Fransız vatandaşının, Batı Afrika’da yaşayan yabani aslan sayısından daha fazla sayıda aslanı fotoğraflar, çizgi filmler, logolar ve markalar aracılığıyla göreceğini keşfetti. Makalede, tehdit altındaki türlerin pazarlama amaçlı imajlarını kullanan şirketlerin, türlerin korunmasını desteklediklerini ve türlerin korunmasına yönelik harcamaların bir kısmını karşıladıkları hakkında bilgi veriyor. Nesli tükenmekte olan türlerin koruma çabaları sayısız olsa da, sonuçlar tatmin edici değil.

Bu gösterişli hayvanların durumu için alarm veriliyor. Çünkü

  • Yaban hayattaki kaplanların miktarının, şu an tarihteki populasyonunun %7’sinden az olduğu ve en az üç alt türün – Bali, Javan ve Hazar kaplanlarının – soyunun tükenmiş olduğu tahmin edilmekte.
  • Afrika’da neredeyse her yerde aslanlar azalmakta, şu anki popülasyonunun, tarihi seviyelerinin %8’inden az olduğu tahmin edilmekt Avrasya’da sadece 175 tane var olduğu düşünülüyor ve bunların hepsi Hindistan’da.
  • Afrika ormanı filleri son 9 yılda %62 oranında azalırken, savan fillerinin tarihi nüfusunun %10’undan daha az olduğu düşünülüyor.
  • Kalan 2000’den az panda popülasyonu, şu an tarihteki alanlarının %1’inden daha azına sahip ve gelecekteki durumları iklim değişikliği nedeniyle belirsiz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Amazon’da satılan tüm oyuncakların yaklaşık yarısı (% 48.6), bahsettiğimiz bu 10 gösterişli hayvandan biri. (Diğer yarısını oyuncak ayılar oluşturuyor.) Fransa’da 2010 yılında yaklaşık 800.000 “Zürafa Sophie” oyuncağı satıldı ki bu sayı, Afrika’daki yaşayan zürafa sayısının sekiz katı.

Dr. Ripple, “Bu sevilen hayvanların mağazalarda, filmlerde, televizyonda ve çeşitli ürünlerde kullanılması halkın bu hayvanlara karşı iyi ve ilgili olduklarını düşündürüyor. Eğer bu türleri kurtarmak için birlikte bir çaba göstermezsek, ileride bu hayvanları görmenin tek yolu da bu olacak” diyor. Her yerde hayvan resimleri görüyoruz ancak doğada o hayvanlardan kaç tane kaldığını hiç düşünmüyoruz.

Hazırlayan: Serap Kaya

Kaynaklar
  1. http://journals.plos.org/plosbiology/articleid=10.1371/journal.pbio.2003997
  2. https://www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180412141031.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.