Hidrosefali

Hidrosefali

Hidrosefali beyin ventriküllerinin arasında veya beyin zarının altında beyin omurilik sıvısının (BOS) anormal birikmesi sonucu oluşan durumdur. Bu bozukluğun sonucunda birikmiş sıvı kafatasına veya beyin dokularına doğru çok fazla bir basınç oluşturur. Yaşlı insanlarda ortaya çıktığında bağ ağrısı, çift görme, denge eksikliği, kişilik değişikliklerine neden olabilir. Doğuştan gelen hidrosefali bebeklerin kafa büyüklüklerinde anormal bir büyümeye neden olur. Hidrosefalinin diğer belirtileri kusma, uyku hali, titreme nöbetleri ve gözün aşağıya kaymasıdır.

Doğuştan ortaya çıkan hidrosefalinin en büyük nedeni akuaduktal stenoz adı verilen bir durumdur. Beyin omurilik sıvısının geçtiği 3. ve 4. ventriküller arasındaki yol çok dar olduğunda sıvı burada birikmeye başlar. Zamanla da şişerek beyin dokularına baskı yapmaya başlar. Hastalığın diğer nedenleri fetüsün anne karnında gelişimi esnasında olan hatalar, beyin tümörü, Dandy-Walker sendromu ve Arnold-Chiari yanlış oluşumudur (malformasyon).

4 Çeşit Hidrosefali Vardır

Hidrosefali doğuştan gelen bir kusur olabileceği gibi yaşamın ileri zamanlarında da ortaya çıkabilir. Bu bozukluğun doğuştan ortaya çıkması için nöral tüp kusuru olması gerekir. Bunların haricinde diğer nedenler arasında menenjit, beyin tümörleri yer alır. Tıpta hidrosefalinin tanımlı 4 tipi vardır. Bunların belirlenmesi için doktorlar tarafından tıbbi görüntüleme teknikleri uygulanır ve muayene yapılır.

Dünya’da her 1,000 yeni doğan bebekten bir ya da ikisi hidrosefali yaşıyor. Gelişmekte olan ülkelerde görülme olasılığı daha fazladır. Bunun en büyük nedeni muhtemelen hamilelik esnasında annenin yeterince beslenememesi ve gerekli mineral ile vitaminleri alamamasıdır. Örneğin folik asit eksikliğinde bebekte nöral tüp bozuklukları görülebiliyor. Hamileliğin başından itibaren anne aile hekimi ile sürekli iletişim halinde olup doktorunun tavsiyelerini ve önerdiği besin takviyelerini almalıdır.

Hidrosefali Tedavisi

Hidrosefalinin tedavisi genellikle cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Üçüncü ventrikülostomi adı verilen bir prosedür de bazı hastalar için geçerli bir tedavi seçeneği olabilir. Cerrahi müdahale esnasında beyin omurilik sıvısı enfeksiyon kapabilir, çok sıvı kaybedebilir veya beyin içinde yolu engellenebilir. Bu tür istenmeyen durumlarda hastaya dışarıdan beyin omurilik sıvısı verilebilir. Cerrahi tedavinin sonunda ne olacağı hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Birçok hasta hayatına normal, sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Eğer tedavi edilmezse bu hastalık ölümcü olabilir.

Hazırlayan: Damla Uludağ

Kaynak

https://www.healthline.com/health/hydrocephalus


Damla Uludağ

Damla Uludağ, 1995 yılında İstanbul’da doğmuştur. Eğitim hayatını İstanbul Medipol Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Devam eden üniversite hayatında fizyoloji tutkunu olan Damla, bu alanı sinirbilim ile bir bütün haline getirmek istemektedir. Sinirbilime olan ilgisi “Geleceğin Bilimi” platformunda hala aktif olduğu sinirbilim atölyesi sayesinde daha çok artmıştır. Sinirbilim adına düzenlenen “404 NeuroScienceFound” isimli panelde beyin plastisitesi üzerine sözlü sunum yapmıştır. Gelecek dergisinde yayınlanmak üzere sinirbilim alanı ile ilgili “Sirkadiyen Ritim” konulu yazısını yazmıştır ve bu derginin yaşam bilimleri editörlerindendir. Aynı zamanda çizim ve müzik ile amatör olarak ilgilenmektedir. Hücresel sinirbilim alanındaki tüm konularda merakı ve araştırma isteği vardır. “Hücresel işleyiş mekanizmaları ile ruhaniyetimizin üzerine giydirilmiş mükemmel örtünün tanımının detaylandırılması” için tüm azmini ortaya koymak istemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir