tarafından eklendi tarafından eklendi

HPV Enfeksiyonu ve HPV Aşısı Neden Önemlidir?

Son zamanlarda aşısı ile sıkça gündeme gelen Human papillomavirus (HPV) öncelikli olarak insanların skuamöz ve metaplazik epitelyal hücrelerini enfekte eden kapsülsüz çift sarmallı bir DNA virüsüdür. Oluşturduğu HPV enfeksiyonu çok bulaşıcıdır ve toplumda en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Cinsel aktif kadınların yarısından fazlası hayatlarının bir döneminde HPVenfeksiyonu geçirmekle birlikte çoğu durumda bağışıklık sistemi tarafından virüs temizlenmektedir. Düşük riskli kabul edilen bazı türleri genital bölge mukozalarında condyloma acuminatum adı verilen siğil şeklinde karnabahar görünümlü iyi huylu tümörlere neden olur. Bazı türlerinde ise seyir daha kötüdür ve kansere kadar ilerleyebilir. Bulaş enfeksiyonlu deriden temas ile gerçekleşir. Tam bir cinsel ilişki olmasına gerek yoktur. Bariyer yöntemler bulaş riskini azaltır fakat yüzde yüz koruyucu değildir. HPV virüsü doğum sırasında anneden bebeğe geçebildiği gibi kontamine eşyalardan bulaştığı vakalar da bildirilmiştir.

Birçok tipi olan HPV’nin en sık rastlanan tipleri HPV 6 ve HPV 11’dir. Bunlar onkojenik olmayan tiplerdir. Diğer bir deyişle kansere neden olmazlar. Genital bölgede siğillere neden olur. Düşük riskli dediğimiz bu tiplerde de virüsü tedavi eden bir ilaç yoktur. Siğil tedavisi belirtileri gidermeye yöneliktir. Bazı lezyonlar kendiliğinden de gerileyebilir ancak ilerleme riski daha fazladır.

Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri

Seviks (rahim ağzı) kanserine en sık neden olan tipleri ise sırasıyla HPV 16, HPV 18, HPV 31, HPV 45’tir. Serviks kanserlerinin neredeyse tamamı bunlara bağlı olarak görülür. Virüsün bulaşması daha sonrası için uzun süre bağışıklık sağlamaz bu nedenle kişi hayatı boyunca defalarca bu enfeksiyona yakalanabilir. Cinsel olarak aktif her insan HPV riski taşımaktadır. Kötü hijyen, erken yaşta cinsel yaşama başlama, çok eşli cinsel yaşam, başka cinsel yolla bulaşan hastalık (herpes, HIV) varlığı, sigara, kötü beslenme, çok doğum enfeksiyonun kötü huylu hale dönüşümünü arttıran risk faktörleridir.

Smear Testi

Rahim ağzındaki hücrelerin bozukluklarını, kanser öncü hücreleri ve enfeksiyonlarını saptamada kullanılan smear tarama testi rahim ağzı kanserinin erken tespiti için çok önemlidir. Atipik hücrelerin saptanmasına imkan verir ve bu sayede kanser gelişmeden kanser öncesi lezyonların tedavi edilebilmesini sağlar. Serviks kanserinin 10-15 yıl gibi uzun bir kuluçka döneme sahip olması kanseri önlenebilir kılmaktadır. Smear testi serviksten alınan sürüntünün (hücre toplama) incelenmesi yoluyla uygulanan ağrısız ve kolay bir işlemdir. Cinsel olarak aktif hale gelen tüm kadınlar periyodik olarak tarama programına alınmalı, HPV testi ve muayene ile birlikte kullanılmalıdır.

HPV Aşısı Gardasil

Papilloma virüsünün yol açtığı kanserleri önlemek için üretilen aşı servikal kanserlere en sık (%70) neden olan tip16 ve tip18 HPV ve genital siğillerin %90’ına neden olan tip 6 ve tip 11 HPV antijenlerini içerir. 9 tip antijen içerenleri de bulunmaktadır(gardasil-9) . Koruyucudur. Aktif enfeksiyonun tedavisinde kullanılmaz. Dörtlü olan bu aşı kız çocukları için 11-12 yaşlarında önerilse de 9-26 yaş arası tüm kız ve erkekler yaptırabilir. Normalde 3 doz şeklinde yapılan aşının 14 yaşından küçükler için 2 dozu yeterli olmaktadır. Aşının etkili olabilmesi için kişinin daha önce aşının içerdiği HPV tiplerinden biriyle enfekte olmaması gerekir. Bu nedenle koruyuculuğun çok yüksek olması mümkün olan en erken zamanda ve ilk cinsel ilişkiden önce aşılanmaya bağlıdır.

Aşılı kişilerin aşının korumadığı HPV tipleriyle enfekte olma ihtimali bulunduğundan ve cinsel aktif kadınların daha önce enfekte olmuş olma ihtimali bulunduğundan kanser tarama programına devam edilmesi gerekmektedir. Canlı aşı olmadığından immün yetersizliği bulunan kişilerin de aşı olmasında bir sakınca yoktur. Hamilelere önerilmemektedir.

Erken aşılanma ve tarama testleri rahim ağzı kanserinden korunmak için en önemli yoldur. En kısa zamanda bu yönde toplumsal bilinç oluşmalı ve Sağlık Bakanlığı tarafından sadece kadınları değil genç erkekleri ve çiftleri de bilgilendirmek hedeflenmelidir. Ancak aşının pahalı olması ve ülkemizde hâlâ rutin aşı takvimine alınmamış olması nedeniyle aşıya ulaşım zorlaşmaktadır. Uzmanların ve bilinçli vatandaşların en büyük beklentisi aşının Sağlık Bakanlığı aşı takvimine alınması, ücretsiz ve rutin olarak uygulanması.

Hazırlayan: Sümeyye Avcı

Kaynaklar

http://www.klinikgelisim.org.tr 2012; Mehmet Ceyhan – HPV AŞILARI

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/693904 HUMAN PAPİLLOMA VİRÜS (HPV) GÜNCEL TEDAVİ VE KORUNMA YÖNTEMLERİ


Sümeyye Avcı

Adım Sümeyye Avcı. 20 yaşındayım. Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesinde okumaktayım. Okumayı ve araştırmayı seviyorum. Bilhassa bilimsel ve alanım olan tıp ile alakalı konular dikkatimi çekiyor. Edindiğim ve faydalı olacağını düşündüğüm bilgileri sinirbilim.org aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım. Bana bu adresten ulaşabilirsiniz. avcisumeyye66@gmail.com

One thought on “HPV Enfeksiyonu ve HPV Aşısı Neden Önemlidir?

  • 28 Ağustos 2021 tarihinde, saat 22:01
    Permalink

    Kaleminize sağlık Sümeyye “ABLA”. Umarım tıp fakültesini bir an önce bitirir mesleğe başlarsın ‘abla’.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.