Huntington Hastalığı

Huntington Hastalığı

Huntington hastalığı beyin hücrelerinin ölümüne yol açan bir kalıtsal hastalıktır. İlk belirtiler ruh halindeki değişiklikler ve zihinsel becerilerde aksamalar olarak ortaya çıkar. Bunları kas koordinasyonundaki bozukluklar ve yürüyüşte yaşanan dengesizlikler takip eder. Hastalık ilerledikçe vücut hareketlerindeki organizasyon eksikliği daha belirgin hale gelir ve fiziksel beceriler gittikçe kötüleşir. Huntington hastalığının belirtileri genellikle 30 ila 50 yaş aralığında görülür ama herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir.

Huntington hastalığı Huntingtin adlı genin iki alelinden birinde olan otozomal dominant mutasyon yüzünden ortaya çıkar ve bu ebeveynlerden çocuklara aktarılır. Huntington hastası olan bir ebeveynin çocuğunun huntington hastası olma ihtimali 50%’dir. Huntington hastalığı için bilinen herhangi bir tedavi yoktur. Hastalar için tam zamanlı bakım gereklidir. Bu şekilde hastaların yaşam kalitesi artırabilir ve bazı belirtiler iyileştirilebilir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.