tarafından eklendi tarafından eklendi

İbn-i Haldun

İbn-i Haldun

İbn-i Haldun Tunus’ta dünyaya gelen 14. yüzyıl düşünürü, devlet adamı ve tarihçisidir. Modern historiyografinin, sosyolojinin ve iktisatın kurucusu olarak bilinir. Hayatı boyunca bazen hapis yatan, bazen kadı ve devlet adamı olarak görev yapan İbn-i Haldun Şam’ı işgal eden Timur ile de bir defasında konuşmuştur. İbn-i Haldun’un Osmanlı Devleti tarih anlayışında büyük bir etkisi olmuştur ve kendisinden sonra pek çok tarihçiyi etkilemiştir. Başta Katip Çelebi, Naima ve Ahmet Cevdet Paşa olmak üzere Osmanlı tarihçileri Osmanlı Devleti’nin yükseliş ve çöküşünü pek çok defa onun teorileriyle analiz etti.

Avrupa’da Çok İlgi Gördü

Arap dünyasında yeniden keşfedilmesi ancak Arap milliyetçiliğinin gelişmeye başlaması ile oldu. 19. yüzyıldan itibaren ise Avrupalı tarihçiler tarafından keşfedildi ve eserleri büyük takdir gördü. Öyle ki Toynbee, aradan geçen yüzyıllardan sonra onun için şöyle dedi: “Herhangi bir zamanda, herhangi bir ülkede, herhangi bir zihin tarafından yaratılmış en büyük tarih felsefesinin sahibi”.


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.