İdiopatik Hipersomni

İdiopatik hipersomni

İdiopatik hipersomni gündüz vakti aşırı uyuma ile karakterize edilen bir nörolojik bozukluktur. Erken aşamada teşhis etmek çok zordur ve genellikle kronik olarak ömür boyu sürer. İdiopatik hipersomni halk arasında pek fark edilen bir rahatsızlık değildir. Bu rahatsızlık için hiçbir tedavi yoktur ama bazı FDA onaylı ilaçlar kullanılabilir. Bunun araştırılması için kaynak bulmak bile oldukça zordur.

İdiopatik hipersomni narkolepsiden farklı bir uyku bozukluğudur. Gece uykusu normal kalite ve miktarda olur ama hastanın gündüz de sürekli uykusu gelir. Bu uyku süreleri narkolepsiden daha uzun olur ve genellikle pek de dinlendirici değildir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'da klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.