İlişkilerde Sosyal Medyanın Tehlikeleri

İlişkilerde Sosyal Medyanın Tehlikeleri

Teknolojinin ilerlemesi ve sosyal medyanın hayatımıza iyice yerleşmesiyle birlikte kadın-erkek ilişkilerinde de yeni boyutlar ortaya çıkmaya başladı. Muhtemelen siz de sevgilinizden ayrıldığınızda acaba ne yapıyor, neler paylaşıyor diye merak etmişsinizdir. Ancak eski sevgilinizin facebook profiline bakmamanız için önemli sebepler var. Bilim insanları sosyal medyanın tehlikeleri konusunda insanları uyarıyor.

Ayrılıklar çiftler arasında bir ilişkinin sonu olarak görülür. İster kavgayla ayrılın ister dostça, ilişki bittikten sonra eski sevgililer çoğu zaman diğerinin ne yaptığını hayatında neler olup bittiğini merak eder ve öğrenmeye çalışır. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları ise bu bağlamda en çok kullanılan ve işe yarayan araçlardır.

Ayrılıklar ve Sosyal Medyanın Tehlikeleri

Çok sayıda araştırmadan elde edilen verilere göre, eski sevgilimizi arkadaşlıktan çıkarmamıza ve onunla bağlantımızı kesmemize rağmen çoğunlukla sanal olarak bağlı kalmayı tercih ediyoruz. Bu noktada kişiler arkadaşlık ve yakınlık hissettikleri için bağlantıyı devam ettirmiyorlar elbet ama yine de eski sevgililerini arkadaşlıktan çıkarmadıklarını itiraf ediyorlar. Ayrıldıktan sonra çiftlerin en çok merak ettikleri konular şunlar oluyor:

  • Ayrılmamızla ilgili bir şeyler paylaşıyor mu?
  • İlişkimizle hakkında hala düşünüyor mu?
  • Bu şarkı sözüyle/alıntıyla acaba bana bir şeyler mi söylemek istiyor?
  • Hoşlandığı biri ya da onun hoşlandığı biri var mı?
  • Yeni birisiyle çıkıyor mu?

Sosyal medya sitelerinden önce insanlar ortak arkadaşlar vasıtasıyla eski sevgililerinden haber alıyorlardı. Günümüzde ise en yakın arkadaşımız Facebook sadece birkaç tıklamayla bize istediğimiz bilgileri veriyor. Her ne yaparsanız yapın eski sevgilinizin profiline girdiğiniz için Facebook sizi azarlamıyor, eleştirmiyor size her türlü imkânı karşılıksız sunuyor.

Sosyal medya size bu kadar çok bilgi sunmasına rağmen eğer hala ayrıldığınızdan dolayı stresli ve üzgünseniz, uzmanlar sosyal medyanın tehlikleri konusunda sizi uyarıyor. Çünkü eski sevgilinizin profiline girmemeniz sizin psikolojik sağlığınız için daha iyi olacağını gösteren kanıtlar mevut. Btimiş bir ilişki üzerinde çok fazla düşünmek sizde daha fazla üzüntüye, pişmanlığa ve sebep olacak ve iyileşme sürecini engelleyebilir.

Sosyal medyanın tehlikeleri bunlarla bitmiyor. Eski sevgilinizin Facebook’ta ilişki durumunu kontrol etmek sizi bir ayrılık sonrası bunalıma sokabilir. İngiltere’de Brunel Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre eski sevgilinizin sadece ilişki durumunu değil her türlü etkinliğini takip etmek sizi üzmekten başka bir işe yaramıyor. Bu durum olumsuz duyguların ortaya çıkmasına neden oluyor ve duygusal iyileşmenin süresini uzatıyor.

Dijital Hatıraları Atın

Eğer kendi profilinizde size eski ilişkinizi hatırlatacak fotoğraflar, notlar veya yorumlar varsa hepsini ortadan kaldırmanız iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır, aksi takdirde ne kadar çok hatırlatıcı şey olursa eski sevgilinizi düşünme ihtimaliniz o kadar artıyor. Günümüz teknolojisini düşündüğümüzde sosyal medya anıları sürekli karşımıza çıkartarak ayrılığın verdiği duygusal çöküntüden çıkmayı daha da zorlaştırıyor. Şimdi yapmamız gerekenlere değinelim.

Engelleyin ve Gizleyin

Facebook size istediğiniz kullanıcıyı engelleme ve onun gönderilerini gizleme olanağı sunuyor. Artık onunla ilgili hiçbir şey anasayfanıza çıkmayacak böylece onun kurduğu arkadaşlıklardan, beraber vakit geçirdiği insanlardan haber alamayacak ve onu unutmanız kolaylaşacak.

Arkadaşlıktan Çıkarın

Arkadaşlıktan çıkarmak sizi eski sevgilinizin sayfasına bakmaktan alıkoymayabilir ama bu eylem karşı tarafa gizli bir mesaj gönderir. Amacınız eski sevgilinizle aranıza bir mesafe koymak olabilir ama bu durum karşı taraftan ‘bir daha seninle konuşmak istemiyorum’ şeklinde algılanabilir. Eğer eski sevgilinizle aranız hala iyiyse, kibar bir bilgilendirme mesajı atarak Facebook bağlantınızı koparabilirsiniz.

Sosyal Medyadan Tamamen Uzaklaşın

Eğer kendinize pek güvenmiyorsanız, ben dayanamam diyorsanız, hesabınızı dondurmak sizin için iyi bir çözüm olabilir. İnternet tarayıcınızdan tüm siteleri engelleyip, telefonunuzdan ilgili uygulamaları sildiğinizde belki bu sizi sosyal medyadan alıkoymaya biraz yardımcı olabilir.

Sonuç olarak ayrıldıktan sonra hayatınızın kontrolü yine sizin elinizde ve günümüzde sosyal medya hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Her ne olursa olsun olumlu kaldığınız takdirde hayat daha güzel olacak ve iyileşme süreciniz hızlanacaktır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar
  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23952623
  2. http://online.liebertpub.com/doi/full/10.1089/cyber.2012.0125

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.