İnce Bağırsak Villüsleri

İnce bağırsak villüsleri

İnce bağırsağın içindeki kılımsı çıkıntılar olan villüslerin çok yakından görüntüsü. Villüsler tıpkı bir dil gibi şekle sahiptir ve inanılmaz bir şekilde açılıp kapanırlar.

İnce bağırsak yaklaşık 5 metre uzunluğunda sindirim yolunun en uzun yapısıdır. Yiyecek ve içecekler midede sindirime uğradıktan sonra midenin sonundaki büzgen kas açılır ve besinler ince bağırsağa düşer.

Besinlerin sindirilmesi için pankreas, ince bağırsağın ilk kısmı olan 12 parmak bağırsağına sindirim enzimleri salgılar. Bu enzimler yağları, karbonhidratları ve proteinleri parçalar. Ayrıca midede üretilen asitleri etkisizleştiren sodyum bikarbonat da içerir. Safra kesesi 12 parmak bağırsağına safra salgılayarak besinlerin içindeki yağın parçalanmasına yardımcı olur.

Yediğimiz besinlerin içindeki moleküllerin büyük çoğunluğu fotoğrafta gördüğünüz ince bağırsak villüsleri ile bağırsak duvarlarından geçerek kana karışır. Yiyecekler ince bağırsağı terk edene kadar içindeki tüm besinler kana karışmış olur. Kalan kısım ise sindirilemeyen posadır ve ince bağırsaktan kalın bağırsağa aktarılır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.