İnsanlık Bir Hayli Yol Alıyor, Ama Nasıl Bir Yol?

İnsanlık Bir Hayli Yol Alıyor, Ama Nasıl Bir Yol?

1859 yılında Charles Darwin Evrim Teorisi’ni ortaya attı. Bu teori, türlerin değişimi, yeni tür oluşumu, evrime etki eden faktörleri açıklar. Ne var ki ben bu yazıda Darwin’in ortaya attığı bilimsel bir teoriden değil, insanlığın sürüklendiği tehlikeler ve bu zaman içinde geçirdikleri evrimden bahsedeceğim.

Şöyle bir düşünün. Geçmişi, günümüzü, geleceği… Bir de bu zaman dilimlerinde insanların halini… Nasıl ki asıl evrimde hayvandan gelerek insan olduğumuzdan bahsediliyor, şu an içinde bulunduğumuz toplum git gide insandan hayvana dönüşüyor.

Çok eskiden insanlar barış içinde, huzurlu, mutlu, birbirleriyle iletişim halinde yaşamlarını sürdürürlermiş. Hırsızlık, cinayet, vb. olaylar pek fazla olmazmış. Çünkü eskiden bırakın hırsızlık yapmayı, fakir fukara aç kalmasın, karnını doyursun, evini geçindirsin diye sadaka taşları koyarlarmış bazı yerlere. Durumu iyi olanlar gelip geçerken oraya para atarmış. İhtiyaç sahipleri ise oradaki paranın içinden yalnızca ihtiyacı kadarını alır, gidermiş. Parayı almak ve parayı koymak için kişiler ellerini taşın içine soktukları için kimin para aldığı ve kimin para koyduğu bilinmez, para alanlar da bu sayede çekinmeden alabilirmiş.

Peki ya şimdi?

İnsanlar sürekli savaş halinde, ülkeler birbirlerine düşman, toplumu bir kenara aldığınızda, aynı evin içindeki bireyler bile birbirleriyle konuşmuyor, sohbet etmiyor, gelişen teknolojinin esiri oluyor. Birinin bir sıkıntısı olduğunda kendi kendine halletmeye çalışıyor. Çünkü paylaşacak, yardım isteyecek kimsesi olmuyor. Belki yardım istese bile karşısındaki kişi ona yardım etmiyor. Çünkü insanlar eskisi gibi değil… İnsanlık eskisi gibi değil…

Bir zamanlar yardımsever, cömert, cesur, güvenilir, adaletli, merhametli,… olan insanlarda şimdi bu huylardan eser yok. Aksine insanlar bencil, korkak, kin tutan, haksız kazanç elde eden, yalancı… bir hâl aldılar.

Az önce sadaka taşı örneğini vermiştik. Peki şimdi bu kötü özelliklere bakarak toplumumuzun geçirdiği evrimi, değişen zihniyetlerini, dışı insan kalırken içlerinin nasıl insan dışı varlıklara dönüştüğünü düşünün. Düşünün ki siz de bana hak verebilesiniz.

Arkadaşlar, sizin de anladığınız üzere toplumumuzun geçmişten günümüze değişimini göz önünde bulundurduğumuzda, günümüzden geleceğe nasıl bir hâl alacağı da az çok belli. Toplumumuzun bu yanlış yönde ilerleyişini durdurmak gerek. Elbette bu tek bir kişi ile olacak değil. Her birimiz yeniden bilinçli birer bireye dönüşür, kendimizi, çevremizi, dünyamızı ne hale dönüştürdüğümüzün farkına varabilirsek, ileride daha fazla ortaya çıkabilecek toplumsal değişimin önüne geçebiliriz.

Hazırlayan: Zehra Özeren


2 thoughts on “İnsanlık Bir Hayli Yol Alıyor, Ama Nasıl Bir Yol?

 • 13 Haziran 2017 tarihinde, saat 22:20
  Permalink

  Güzel.

  Yanıtla
 • 14 Haziran 2017 tarihinde, saat 13:05
  Permalink

  Güzel bakış açısı

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir