Kadınlar Seks İle İlgili Ne Düşünüyor, Nasıl Hissediyor?

Kadınlar Seks İle İlgili Ne Düşünüyor, Nasıl Hissediyor?

Seks neredeyse tüm kadınlar için çok özel bir eylemdir. Birçok kadın, seksi aşk ve bağlanmanın en derin noktasına koyar. Toplumsal tabuların sebebiyle az dile getirilse de kadınlar için seks çok önemlidir. Erkeklerin orgazm olması çok kolay ve hızlı olabilirken, kadınlarda bu durum daha karmaşıktır. Kadınlar seks esnasında orgazm olabilmek için duygusal olarak da uyarılmalı ve memnun olmalıdır. Erkekler sadece bir defa orgazm olup boşalabilirken, kadınlar arka arkaya birçok defa orgazm olabilir.

Kadınların cinselliği yaşayış ve ifade etme şekli sıklıkla erkek partnerlerinden çok farklıdır. Bu yazıyı okuyan bir erkeğin kafası karışabilir. Erkeklerde penisin uyarılması zevk almak için yeterliyken kadınlarda da sistemin aynı şekilde işleyeceğini düşünür. Erkek ve kadın vücutları arasındaki hormonal farklılıklar da çoğu zaman göz ardı edilir. Şimdi bu farklara göz atalım ve kadınlar seks ile ilgili nasıl düşünüyor sorusuna yanıt bulmaya çalışalım.

Seks Beyinde Başlar

Erkekler partnerlerinin yeteri kadar cinsel istek duymadığını gördüklerinde hayal kırıklığına uğrayabilirler. Peki birbirini seven iki kişi arasında cinsel istek neden oluşmaz? Burada kadınların hormonal sisteminin erkeklerden daha farklı olduğuna dikkat etmeliyiz. Herkesin bildiği başlıca iki tane cinsiyet hormonu var: östrojen ve testosteron.

İleri Okuma: Östrojen Nedir?

Östrojen kadınlarda daha çok salgılanırken, testosteron erkeklerde daha çok salgılanıyor. Testosteron her iki cinsiyette de cinsel isteği uyandırıyor ancak farklı miktarlarda salgılanıyor. Erkek cinselliğe her daim hazırken kadının istek duyması, seksi hayal etmesi ve onunla ilgili fantezi kurmasına bağlı oluyor. Bu yüzden erkekler tek gecelik ilişkileri daha fazla talep ederken, kadınlar seks partnerlerine duygusal olarak da bağlanmak istiyor.

İleri Okuma: Seksle Aşk Arasındaki İlişkinin Bilimsel Temeli

Arzu Etmek Kadar Arzu Edilmek de Çok Önemlidir

Cinsel sağlık ve ilişkiler konusunda uzman Meredith Chivers’a göre kadınlar için orgazmın temelinde arzu edilmek yatıyor. Kadınlar (bunu itiraf etmeseler de) çekici bir erkekle karşılaştıklarında kendisini beğenip beğenmediğini merak ediyor. Kozmetik sektörünün bu kadar büyük olmasının sebeplerinden biri de kadınların kendilerini daha güzel ve çekici göstermek istemesidir. Bu son 50 yılda ortaya çıkan bir durum değil. Yüzlerce yıldır kadınlar gözbebeklerini büyütmek için bazı bitki özleri kullanıyor. Bellerini ve ayaklarını küçültmek için özel korseler ve ayakkabılar giyiyor. Kadınlar seks ve beğenilme konusunu çok ciddiye aldıklarından yüzlerce yıldır başka kadınlarla yarışıyor ve erkeklere kendilerini güzel göstermeye çalışıyorlar.

İleri Okuma: Seksi Olmanın Bilimi

Anlaşılması Zor Bir Konu

Kadınlar seks konusunda çok sabit bir fikre sahip olmayabilir. Kadınlar seks yapmayı sever ama cinsel istekleri çok kolay kaçabilir. Günün yorgunluğu, baş ağrıları veya stres gibi etkenler bir anda her şeyi bitirebilir. Erkeklerdeki testosteron gibi bir itici güç çok az olduğundan kadınlarda yapılabilecek en iyi şeylerden biri cinsel isteği engelleyen unsurları yok etmektir. Erkekler ev işlerine ve çocukların bakımına yardım ederek kadınların yükünü azaltabilirler.

Kadınlar yatağa yattıklarında memnun olmak ve güzel deneyimler yaşamak isterler. Ancak uyarılana kadar yeterli cinsel isteğe sahip olamayabilirler. Az önce saydığımız yorgunluk gibi etkenler cinsel isteği azaltmada büyük rol oynar. Bazen bir kadının uyarılması 45 dakikaya kadar uzayabilir. Kadınlar seks ile ilgili fanteziler kurarlar ama uyarılmaları ve orgazma ulaşmaları erkekler kadar kolay değildir.

Seks, Aşkın Bir Parçasıdır

Sevgilinizle nasıl vakit geçirirsiniz diye bir soru sorulsa ne yanıt verirdiniz? Sohbet etmek, beraber gezmek, alışveriş yapmak, yemek yemek, hediye alıp vermek, sinemada film izlemek vb. eylemler herkesin yaptığı şeylerdir. Cinsellik de bunun bir parçasıdır aslında. Bizim kültürümüzde kadınlar seks konusunda biraz ikilemde kalabiliyor. Biyolojik olarak bunu sürekli istiyor ancak toplumsal tabulardan dolayı bunu gizlemek zorunda kalıyor. Cinsellik konusunda çiftler birbirine daha açık olursa engeller çok daha kolay aşılabilir.

Hem erkekler hem de kadınlar seks ve mutluluk arayışında benzer yolları izlerler. Önemli olan aramızdaki farkları anlamak ve ne yapacağımızı bilmek. Partnerler arasındaki güçlü duygusal bağlar fiziksel yakınlıkla birleştiğinde harika ilişkiler ortaya çıkabilir. Cinselliğin önemini hafife almamalıyız. Herkes partnerinin neye ihtiyaç duyduğunu anlamalı ve bu yönde çaba sarfetmelidir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/blog/married-and-still-doing-it/201708/how-women-really-feel-about-sex


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

One thought on “Kadınlar Seks İle İlgili Ne Düşünüyor, Nasıl Hissediyor?

  • 28 Ağustos 2017 tarihinde, saat 22:43
    Permalink

    Valla bizde bu kültürden memnun değiliz yaşım kaç oldu hala bakirim hep efendiliğimden oluyor.. kadınlar efendi sessiz erkeklerden hoşlanmazlar diye ekle makalenin sonuna

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.