Kadınlar ve Erkekler Farklı Şekillerde Düşünüyor

Kadınlar ve Erkekler Farklı Şekillerde Düşünüyor

Çiftlerin zaman zaman kavga etmeleri ve tartışmaları olağan bir durumdur. Birbirlerini seven insanların anlaşamamalarındaki en büyük etkenlerden biri karşı tarafın nasıl düşündüğünü anlayamamamalarıdır. Kadınlar ve erkekler birçok zaman aynı şekilde düşünmez. Evrimsel süreçte de farklı fikirler türün hayatta kalma olasılığını artırır. İki taraf birbirlerini tamamlarsa hayat daha kolay olur. Birbirimizi biraz daha anlasak her şey daha güzel olacak.

Tıpkı kültürlerin düşüncelerimizi etkilemesi gibi cinsiyet farkları da düşüncelerimizi etkiler. Dil bilimci Deborah Tannen 20 yıl boyunca kadınların ve erkeklerin konuşmalarının kayıt ve analizini yaptı. Bu çalışmalarda Tannen kadınların ve erkeklerin farklı şekillerde düşünüp dili farklı kullandıklarını keşfetti.

  • Erkekler dili daha çok fikirlerini ifade etmek ve problem çözmek için kullanıyor. Kadınlar ise dili daha çok endişelerini, günlük deneyimlerini ve sıradan düşüncelerini paylaşmak için kullanıyor.
  • Erkekler dili grup içindeki bağımsızlıklarını ve yerlerini korumak için kullanıyor. Kadınlar dili bağlantı kurmak ve yakınlık duygusu yaratmak için kullanıyor.
  • Erkekler problemlere saldırırken kadınlar dinlemeyi, destek vermeyi ya da anlayış göstermeyi tercih ediyor.

Kadınlar ve Erkekler Kelimeleri Farklı Şekilde İşliyor

Tannen, düşünme şekillerini yansıtan erkek tarzı ya da kadın tarzı dil kullanımlarında birinin diğerinden daha iyi olmadığına dikkat çekiyor; iki tarz birbirinden sadece farklı, üstünlük diye bir şey yok. Tannen ayrıca kadın ve erkeklerin bu farklılıkların farkında olmaları ve duyguların incinmesini ve yanlış anlaşılmaları azaltarak cinsiyetler arasındaki iletişimi artırmaya dikkat etmeleri gerektiğini ekliyor.

Kadınlar ve erkekler dili farklı kullanmakla kalmıyor, beyinleri de dili farklı şekilde işliyor. Araştırmacılar manyetik rezonans görüntüleme tekniğini (MRI) kullanarak kadın ve erkeklerin farklı dil görevlerini yerine getirirken hangi beyin bölgelerinde daha çok hareketlilik olduğunu araştırdı. Araştırmalar bazı dil görevleri esnasında kadınlarda hareketliliğin sağ ve sol yarımkürelerde neredeyse eşit miktarda meydana geldiğini gösteriyor. Buna karşılık erkeklerin kelime işleme süreçlerinde hareketlilik sadece sol yarımkürede oluşuyor.  Erkek beyninin dili kadın beynine göre farklı işlediğini gösteren ilk araştırma budur.

Araştırmacılar, MRI taramalarındaki belirgin nörolojik farklılıkların, erkeklerin ve kadınların kelimeleri ne şekilde işledikleri -bu düşüncelerini de yansıtır- ile ilgili davranışsal farklılıkların temeli olabileceğini söylüyor. Ancak kadın ve erkek beyninin işleyişleri arasındaki farklılıklar, birinin diğerinden daha iyi olduğu anlamına gelmez; bu sadece farklı işlediklerini gösteriyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://csd.georgetown.edu/deborah_t


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an MSD'de klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.