Kadınlar ve Erkekler Farklı Şekillerde Düşünüyor

Kadınlar ve Erkekler Farklı Şekillerde Düşünüyor

Çiftlerin zaman zaman kavga etmeleri ve tartışmaları olağan bir durumdu. Birbirlerini seven insanların anlaşamamalarındaki en büyük etkenlerden biri karşı tarafın nasıl düşündüğünü anlayamamamalarıdır. Kadınlar ve erkekler aynı şekilde düşünmez, zaten düşünmemelidir de. İki taraf birbirlerini tamamlarsa hayat daha kolay olur. Birbirimizi biraz daha anlasak her şey daha güzel olacak.

Tıpkı kültürlerin düşüncelerimizi etkilemesi gibi cinsiyet farkları da düşüncelerimizi etkiler. Dil bilimci Deborah Tannen 20 yıl boyunca kadınların ve erkeklerin konuşmalarının kayıt ve analizini yaptı. Bu çalışmalarda Tannen kadınların ve erkeklerin farklı şekillerde düşünüp dili farklı kullandıklarını keşfetti.

  • Erkekler dili daha çok fikirlerini ifade etmek ve problem çözmek için kullanıyor. Kadınlar ise dili daha çok endişelerini, günlük deneyimlerini ve sıradan düşüncelerini paylaşmak için kullanıyor.
  • Erkekler dili grup içindeki bağımsızlıklarını ve yerlerini korumak için kullanıyor. Kadınlar dili bağlantı kurmak ve yakınlık duygusu yaratmak için kullanıyor.
  • Erkekler problemlere saldırırken kadınlar dinlemeyi, destek vermeyi ya da anlayış göstermeyi tercih ediyor.

Tannen, düşünme şekillerini yansıtan erkek tarzı ya da kadın tarzı dil kullanımlarında birinin diğerinden daha iyi olmadığına dikkat çekiyor; iki tarz birbirinden sadece farklı, üstünlük diye bir şey yok. Tannen ayrıca kadın ve erkeklerin bu farklılıkların farkında olmaları ve duyguların incinmesini ve yanlış anlaşılmaları azaltarak cinsiyetler arasındaki iletişimi artırmaya dikkat etmeleri gerektiğini ekliyor.

Beyinler Kelimeleri Farklı İşliyor

Kadınlar ve erkekler dili farklı kullanmakla kalmıyor, beyinleri de dili farklı şekilde işliyor. Araştırmacılar manyetik rezonans görüntüleme tekniğini (MRI) kullanarak kadın ve erkeklerin farklı dil görevlerini yerine getirirken hangi beyin bölgelerinde daha çok hareketlilik olduğunu araştırdı. Araştırmalar bazı dil görevleri esnasında kadınlarda hareketliliğin sağ ve sol yarımkürelerde neredeyse eşit miktarda meydana geldiğini gösteriyor. Buna karşılık erkeklerin kelime işleme süreçlerinde hareketlilik sadece sol yarımkürede oluşuyor.  Erkek beyninin dili kadın beynine göre farklı işlediğini gösteren ilk araştırma budur.

İleri Okuma: Manyetik Rezonans Görüntüleme Tekniği Nedir?

Araştırmacılar, MRI taramalarındaki belirgin nörolojik farklılıkların, erkeklerin ve kadınların kelimeleri ne şekilde işledikleri -bu düşüncelerini de yansıtır- ile ilgili davranışsal farklılıkların temeli olabileceğini söylüyor. Ancak kadın ve erkek beyninin işleyişleri arasındaki farklılıklar, birinin diğerinden daha iyi olduğu anlamına gelmez; bu sadece farklı işlediklerini gösteriyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

Psikolojiye Giriş – Rod Plotnik


Çağlayan Taybaş

Özgeçmişimle ilgili çok geri dönüş aldığım için burayı daha samimi havada yazıyorum. (İnsanlar burayı okuyormuş) Türkiye'nin tarım şehirlerinden Karacabey/Bursa'da dünyaya geldim. İlköğretim ve liseyi orada okudum. Bir ara Bursa Erkek Lisesi maceram da var. Üniversitede İzmir Yüksek Teknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü kazandım. Hayatımdaki en kritik viraj sanırım buydu. Şu an Roche'a bağlı olarak Koç Üniversitesi ve Cerrahpaşa hastanelerinde klinik araştırma koordinatörüyüm. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca İYTE, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü'nün seçkin laboratuvarlarında çok değerli hocalarla çalıştım. Katıldığım kongrelerde 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapıp ve lisansın son yılında "Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar" adlı kitabımı yayınladım. Sadece PCR, SDS-Page bilmenin pek faydası olmayacağını erken farkettiğimden kendimi farklı alanlarda geliştirdim. Programlama konusunda özel ders aldım, staj yaptım. Bilim yazarlığına giriştim. Photoshop, web tasarımı öğrendim. 2.5 sene ney eğitimi aldım. Okulda satranç kulübüne üye oldum. Piyon düz gider/çapraz yer ile başladık, çok yol katettik. Satranç hayata bakışımı değiştirdi. Almanca, Japonca öğrenmeye çalıştım. Almancayı hâlâ öğrenmeye çalışıyorum. Hepsi çok işime yaradı. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.