Silahlı Yaralanmalar Sonucu Oluşan Kafa Travmasında Hayatta Kalma Şansını Ölçen Yeni Bir Skorlama Sistemi Geliştirildi

Silahlı Yaralanmalar Sonucu Oluşan Kafa Travmasında Hayatta Kalma Şansını Ölçen Yeni Bir Skorlama Sistemi Geliştirildi

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele yürüten Umut Vakfı, basına yansıyan verilere dayanarak hazırladığı ‘Türkiye Silahlı Şiddet Haritası’nda, 2016 yılında 2720 bireysel silahlı olayın gerçekleştiği, bu olaylarda 2056 kişinin hayatını kaybettiğini, 1961 kişinin de yaralandığı kaydetti. ABD de ise 2014 yılında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkez’ine (CDC) göre ateşli silahlı olaylar 33,736 kişiyi öldürdü.

Massachusetts tıp fakültesinden Dr.Muehlschlegel ve arkadaşları, silahlı yaralanma sonrası, bir kişinin kafa travması olsa bile hayatta kalma şansını tahmin etmede yardımcı olacak son teknoloji bir araç geliştirdi. Hayatta kalma şansını tahmin eden araç, SPIN-Skoru (Surviving Penetrating Injury to the Brain-Beyin Yaralanmalarında Hayatta Kalmakta Etkili) anlamına gelen SPIN-Skoru olarak adlandırıldı ve hayatta kalma şansını %96 doğrulukla tahmin ediliyor.

Refleksleri Güçlü Olanların Hayatta Kalma Şansı Daha Yüksek

Araştırmacılar SPIN puanını geliştirmek için, bir travma merkezinin geriye yönelik 10 yıllık başvurularında, çoğunlukla silah yaralanmaları nedeniyle oluşan kafa travmalarını inceledi. Ekip özellikle hastaneye başvuran hastaların ilk başvuruları ile 6 ay sonraki hayatta kalma ilişkilerini inceledi. Araştırma, ışık refleksi sağlam, acı hissi korunmuş ve sesli uyaranlara yanıt veren kişilerin daha yüksek hayatta kalma oranına sahip olduğunu gösterdi.

Çalışmada, SPIN puanları 4 ile 52 arasındaydı ve daha yüksek puanlar sağkalım şansı daha yüksek olarak gösteriyordu. 35 ve üstü puan alanların %98’i hayat kalma şansı vardı, ancak 20 veya daha az skoru olan hastaların sadece %3’ü hayatta kaldı. Çalışma grubunda 16 veya daha az SPIN skoru olup hayatta kalan hasta yoktu.

Çalışmanın başyazarı Susanne Muehlschlegel, “Ateşli silah yaralanması, travmatik beyin yaralanmalarının en önemli nedendir. Bu tür yaralanmalar sonucu hayatta kalmayla ilgili bilgimizin çoğu, siviller arasındaki çatışmalardan değil, savaş alanlarından. Bu yüzden ortalama kişinin hayatta kalma şansını daha iyi tespit edebilmek, doktorların ve ailelerin tıbbi tedavi konusunda önemli kararlar almasına yardımcı olabilir. ”dedi.

Hazırlayanlar : Serap Kaya

Kaynaklar

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27784772
  2. www.medicaldaily.com/can-you-survive-being-shot-head-new-tool-could-predict-chances-living-after-402636

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.