Kalbini dinle! Beyin de öyle yapıyor

Kalbini dinle

Yıllar boyunca romantik komediler hep şu mesajı verdi: Kalbini dinle! Siz hala beyninizin başka kalbinizin başka şeyler söylediğini mi sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz!

Araştırmalar her bireyin kalp atışının kortekste fark edilir bir tepkiye neden olduğunu gösteriyor. Her kalp atışının kortekste bir hareketliliğe sebep olması beynin kalbi dinlediğini kanıtlıyor. Kalp ve beyin arasındaki bu ilişkinin görsel hedefleri kesin bir biçimde tanımak için çok önemli olduğu düşünülüyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.