Kalp Hastalıkları ve Kalp Krizinin 7 Belirtisi

Kalp Hastalıkları ve Kalp Krizinin 7 Belirtisi

Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi denir. Günlük olarak yapılan iş alınması gereken oksijen miktarını belirler. Oksijen kalp damarları tarafından getirilir. Damarda bir tıkanıklık veya daralma varsa kalbe oksijen gidişi kısıtlanır. Besini oksijen olan kalp, beslenemez ve doku ölür. Kan pompalayamayacak kadar işlevselliğini yitirir. Sonuç olarak ortaya kalp hastalıkları ve kalp krizi çıkar.

Kalp Hastalıkları Erken Teşhis ile Önlenebilir

NYU Langone Tıp Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Nieca Goldberg, menapoz sonrasındaki ilk 10 yılda yaygınlaşan kalp krizlerinin, 35 yaştan sonra gerçekleşen 4 kalp krizinden 1’inin ölümle sonuçlandığını aktardı.Farkedilemeyen, farkedilse bile umursanmayan kalp hastalıkları 7 yaygın belirtiye sahiptir.

1) Bacakta ve Ayak Bileklerinde Şişlikler

Genelde her ne kadar çok ayakta kalmaktan dolayı bacak ve ayak bileklerinde şişliklere rastlansa da kalp kapakçığı sorunları da bu bölgelerde şişliklere neden olur. Ödem oluşumları da konjestif kalp yetmezliğinin belirtileri arasında yer almaktadır. Gittikçe artan ve vücudun üst kısımlarına yayılmaya başlayan şişliklerin olması halinde çok geçmeden doktora başvurulması daha sağlıklı olacaktır.

2) Baş Ağrıları

Son olarak hissettiğiniz baş ağrısına çözüm için ne yaptınız? Hemen bir ağrı kesici alıp geçmesini mi beklediniz?

Çoğu baş ağrısı yalnızca halsizlik ve stresten kaynaklı olabilse de yanında boyun tutukluğu, kırgınlık ve baş dönmesi inme ve kan pıhtılaşmalarının yaygın belirtilerinden bazılarıdır. Vücudunuzda gizlice yer edinmiş bir kalp rahatsızlığınızın olabilme ihtimaline karşı doktora görünmede yarar vardır.

3) Yorgunluk

Farkedilmesi zor olan belirtilerden biri olan yorgunluk stres, depresyon, çok çalışma, vb. sebeplere de dayanabilir. Ancak bizim burada bahsettiğimiz yorgunluk, normalinden çokça fazla olan, aşırı derecede belirgin bir yorgunluktur. Mesela düzenli spor yapan, dengeli beslenen, sağlıklı bir insan merdiven çıkarken aniden duruyorsa, çabucak yoruluyorsa bu normal bir yorgunluğun aksine bir kalp rahatsızlığı belirtisi olabilir.

Kişi grip olmamasına rağmen, grip olmuş kadar yorgun hissediyorsa,

O halde kalp oksijen sıkıntısı çekmekte ve yeterli beslenememektedir.

4) Mide Krampları

Çoğu kişi kalp ağrısının sol kol ya da göğüste olacağını düşünür. Ama ağrı merkezi noktadan her yere yayılır. Normalde kalple ilgili durumlarda mide krampları çokça görülür. Ancak bu mide florası ekşidiği için de oluşmuş olabilir. Eğer bu ağrı daha önce de meydana geldiyse büyük ihtimalle kalp, mideye sinyal gönderiyor demektir.

5) Baygınlık

Yataktan aniden kalkma gibi ani hareket durumlarında ya da açlık durumlarında kan basıncının düşmesi sonucu oluşabilir. Kalp kapağı hastalıkları kan akışını bozar. Kalbin çok hızlı veya çok yavaş atmasına ya da aort zedelenmelerine sebebiyet verir. Bunlar da bayılmaya yol açabilir.

6) Baş Dönmesi

Birçok belirtide olduğu gibi nadir görülen baş dönmelerinde endişelenmeyi gerektirecek bir durum yok. Aniden kalkma, dehidrasyon gibi nedenlerden dolayı günlük hayatta baş dönmesi görülmesi normaldir. Ancak bu dönmeler sıklıkla meydana gelir hale dönüştüyse sorun oluşturur. Atardamarı bloke etmek ve kalp kapakçığının bozduğu kan akışı baş dönmesine yol açar.

7) Üst Sırtta Baskı

Günlük hayatta çokça kişinin başına gelen bir olay: Sanki göğsünde bir fil oturuyormuş gibi hissetmek.

Fakat bu baskı üst sırt bölgesinde de meydana geliyor olabilir. Bu da kalp krizi belirtilerindendir.

Kalp krizinden korunmak için:

  1. Sağlıklı Beslenin
  2. Ailenizdeki Kişilerin Sağlık Sorunlarını Öğrenin
  3. Düzenli Olarak Doktor Kontrolüne Gidin
  4. Sigara, Alkol gibi Zararlı Alışkanlıkları Bırakın
  5. Sakinleşin, Stresten Uzak Durmaya Çalışın.
  6. Kan Basıncınızı Dengede Tutun
  7. Kolesterole Dikkat Edin
  8. Uyku Düzeninizi Gözden Geçirin
  9. Egzersiz Yapmayı Unutmayın
  10. Günde 1 Adet Aspirin Tüketimi (Mide sorunu ya da alkol kullanımı varsa aspirin kullanımı doğru değildir.)
Kaynaklar:

http://www.medicinenet.com/heart_attack_symptoms_and_early_warning_signs/article.htm