Kalp Krizinin Belirtileri Nedir? En Önemli 7 Belirti!

Kalp Krizinin Belirtileri Nedir? En Önemli 7 Belirti!

Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi denir. Günlük olarak yapılan iş alınması gereken oksijen miktarını belirler. Oksijen kalp damarları tarafından getirilir. Damarda bir tıkanıklık veya daralma varsa kalbe oksijen gidişi kısıtlanır. Besini oksijen olan kalp, beslenemez ve doku ölür. Kalp, kan pompalayamayacak kadar işlevselliğini yitirir. Sonuç olarak ortaya kalp hastalıkları ve kalp krizi çıkar. Kalp krizi hastaya ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden kalp krizinin belirtileri hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Sağlık çok ciddi bir meseledir. Vücudumuz aslında sürekli kendisi ile ilgili bize bir şeyler anlatır. Damarlar tıkanmaya başladığında çarpıntılar olabilir. Çok ileri boyutta eller titreyebilir. Kendi vücudumuzla ilgili farkındalığımızı artırmalıyız.

Kalp Krizinin Belirtileri Önlem Almamızı Sağlar

Kardiyolog Nieca Goldberg, kalp krizinin belirtileri ile ilgili bazı açıklamalar yapıyor. Menopoz sonrası ilk 10 yılda kalp krizi riskinin arttığını söylüyor. 35 yaştan sonra gerçekleşen her 4 kalp krizinden 1’inin ölümle sonuçlandığını bildiriyor. Farkedilemeyen, farkedilse bile umursanmayan kalp hastalıkları önceden ipuçları verir. Kalp krizinin belirtileri ile ilgili bu 7 maddeye çok dikkat edin.

Bacakta ve Ayak Bileklerinde Şişlikler

Bacak ve ayak bileklerinde şişlikler genelde çok ayakta kalmaktan dolayı şişer. Ancak bu şişlikler kalp kapakçığı sorunlarının da göstergesi olabilir. Ödem oluşumları da konjestif kalp yetmezliğinin belirtileri arasında yer almaktadır. Gittikçe artan ve vücudun üst kısımlarına yayılmaya başlayan şişliklerin olması halinde çok geçmeden doktora başvurulması daha sağlıklı olacaktır.

Baş Ağrıları

Son olarak hissettiğiniz baş ağrısına çözüm için ne yaptınız? Hemen bir ağrı kesici alıp geçmesini mi beklediniz?

Çoğu baş ağrısı yalnızca halsizlik ve stres kaynaklı olabilir. Bunun yanında boyun tutukluğu, kırgınlık, baş dönmesi, kan pıhtılaşmaları varsa kalp krizinin belirtileri olarak görülebilir. Vücudunuzda gizlice yer edinmiş bir kalp rahatsızlığınızın olabilme ihtimaline karşı doktora görünmede yarar vardır.

Yorgunluk

Farkedilmesi zor olan belirtilerden biri olan yorgunluk stres, depresyon, çok çalışma, vb. sebeplere de dayanabilir. Ancak bizim burada bahsettiğimiz yorgunluk, normalden çok daha fazladır. Hasta aşırı derecede belirgin bir yorgunluk hisseder. Mesela düzenli spor yapan, dengeli beslenen, sağlıklı bir insan merdiven çıkarken aniden durabilir. Kişi çabucak yoruluyorsa bu normal bir yorgunluğun aksine kalp krizinin belirtileri olabilir.

Kişi grip olmamasına rağmen, grip olmuş kadar yorgun hissediyorsa, o halde kalp oksijen sıkıntısı çekmekte ve yeterli beslenememektedir.

Mide Krampları

Çoğu kişi kalp ağrısının sol kol ya da göğüste olacağını düşünür. Ama ağrı merkezi noktadan her yere yayılır. Normalde kalple ilgili durumlarda mide krampları çokça görülür. Ancak bu mide florası ekşidiği için de oluşmuş olabilir. Eğer bu ağrı daha önce de meydana geldiyse büyük ihtimalle kalp, mideye sinyal gönderiyor demektir.

Baygınlık

Yataktan aniden kalkma gibi ani hareket durumlarında ya da açlık durumlarında kan basıncının düşmesi sonucu oluşabilir. Kalp kapağı hastalıkları kan akışını bozar. Kalbin çok hızlı veya çok yavaş atmasına ya da aort zedelenmelerine sebebiyet verir. Bunlar da bayılmaya yol açabilir.

Baş Dönmesi

Birçok belirtide olduğu gibi nadir görülen baş dönmelerinde endişelenmeyi gerektirecek bir durum yok. Aniden kalkma, dehidrasyon gibi nedenlerden dolayı günlük hayatta baş dönmesi görülmesi normaldir. Ancak bu dönmeler sıklıkla meydana gelir hale dönüştüyse sorun oluşturur. Atardamarı bloke etmek ve kalp kapakçığının bozduğu kan akışı baş dönmesine yol açar.

Üst Sırtta Baskı

Günlük hayatta çokça kişinin başına gelen bir olay: Sanki göğsünde bir fil oturuyormuş gibi hissetmek. Fakat bu baskı üst sırt bölgesinde de meydana geliyor olabilir. Bu da kalp krizinin belirtileri arasında yer alır.

Kalp krizinden korunmak için

 • Sağlıklı Beslenin
 • Ailenizdeki Kişilerin Sağlık Sorunlarını Öğrenin
 • Düzenli Olarak Doktor Kontrolüne Gidin
 • Sigara, Alkol gibi Zararlı Alışkanlıkları Bırakın
 • Sakinleşin, Stresten Uzak Durmaya Çalışın.
 • Kan Basıncınızı Dengede Tutun
 • Kolesterole Dikkat Edin
 • Uyku Düzeninizi Gözden Geçirin
 • Egzersiz Yapmayı Unutmayın
 • Günde 1 adet aspirin tüketimi (Mide sorunu ya da alkol kullanımı varsa aspirin kullanımı doğru değildir).

Her şeyden önce doktorunuza güvenmeyi unutmayın. Öncelikle hekiminizin talimatlarına uyun. Kalp krizinin belirtileri çok sinsi yaklaşabilir. Şüphelendiğiniz bir durum olursa doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Hazırlayan: Zehra Özeren

Kalp Hastalıkları CRISPR ile Embriyo Aşamasında Siliniyor

Kaynaklar

http://www.medicinenet.com/heart_attack_symptoms_and_early_warning_signs/article.htm

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-attack/symptoms-causes/syc-20373106


3 thoughts on “Kalp Krizinin Belirtileri Nedir? En Önemli 7 Belirti!

 • 6 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:21
  Permalink

  Harika bir iş çıkarmışsınız.. Emeğinize sağlık… 👏

  Yanıtla
 • 6 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:23
  Permalink

  Kaynak edindiğiniz sayfa gerçekten güzel bir sayfaki böyle güzel bir makaleyi kaleme alabilmişsiniz.. Tebrikler…

  Yanıtla
 • 6 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:26
  Permalink

  Guzel bir yazi. Yazılarınızın devamını bekliyorum.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir