Yeni Nanodiskler Kanser Tedavisinde Kullanılabilir

Yeni Nanodiskler Kanser Tedavisinde Kullanılabilir

Kanser sizi hayatınızın herhangi bir anında yakalayabilecek tedavisi zor bir hastalıktır. Bazı araştırmalar tamamen şans eseri oluştuğunu söylüyor, bazıları ise bizim suçumuz olduğunu. Dünyada her yıl neredeyse 13 milyon insan kansere yakalanıyor ve büyük çoğunluğu yeterli tıbbi yardımı alamıyor. Kanser tedavisinde artık ileri teknoloji de işin içine girdi çünkü böyle bir hastalıkla başa çıkmamız çok zorlaştı. Yapay zeka bile kullanılıyor. Amerika’da Michigan Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları tümörleri yok etmek için nanodiskler kullanmaya başladı.

Kanser Tedavisinde Çok İşe Yarayabilir

10 nanometre boyutundaki diskler tümör hücrelerini yok etmesi konusunda vücuda rehberlik ediyor. Bir anlamda bağışıklık sistemi kanserli hücreleri yok etmek üzere eğitiliyor ve saldırılar daha etkin bir şekilde yapılıyor. Her bir nanodisk tümöre özgü antijenleri barındırıyor ve vücuda girdiğinde T hücrelerini savaşa çağırıyor. Kanserli dokuya yerleşen nanodiskler antijenleri kana saldıklarında T hücreleri bunu farkediyor ve tümöre doğru yola çıkıyor. Araştırmacılar farelerde test ettikleri bu yöntem sayesinde tümörleri 10 gün içine yok etmeyi başardı.

Uzun Süreli Bağışıklık Oluşuyor

Nanodiskler ile kanserin yok edilmesini konu alan bu araştırma ünlü bilim dergisi Nature Materials‘te yayınlandı. Nanodiskler şimdiye kadar fareler üzerinde test edildi ve harika sonuçlar alındı. Bu nanodiskler 70 gün sonra farelerin vücuduna tekrar verildiğinde hâlâ benzer tümör hücrelerini yok edebilme kapasitesine sahipti. Aşının halka açılması için bir süre beklememiz gerekiyor. Tabii ki henüz tüm testler yapılmadı ama bilim insanları bağışıklık sistemini tetikleyerek kanseri yenmek için harika şeyler yapıyorlar. Bu ve benzeri teknolojiler ile bağışıklık sistemi kanser hücrelerini uzun süre tanıyabiliyor. Bildiğiniz su çiçeği, kızamıkta olduğu gibi kansere karşı kazanılmış bağışıklık oluşuyor.

Araştırmacılar farelerden sonra şimdi aşıyı daha büyük hayvanlar üzerinde denemeye başladılar. Eğer bunlarda da başarılı olursa insan denemeleri başlayacak. İnsanlar üzerinde önce kısa vadeli etkiler sonra da uzun vadeli etkiler incelenecek. Dünyada pek çok bilim insanı kanser tedavisinde yeni yöntemler deniyor ve çalışmalar yürütüyor. Akıllı bıçaklar, geliştirilmiş lazer ameliyatları, tümörlü hücrelerin DNA’larını değiştirmek bunlardan bazıları. Umut ediyoruz ki, önümüzdeki 10-20 yıl içinde kanser diye bir hastalık kalmasın, ileri genetik teknolojileriyle tüm hastalıklar tedavi edilebilsin.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://bit.ly/2iLfdqq


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir