Kilo Verme Hakkındaki Mitler ve Gerçekler

Kilo Verme Hakkındaki Mitler ve Gerçekler

Mit – 1: Mekik çekmek karnı düzleştirmek için idealdir.

Gerçek: Mekik çekmek karın kaslarını geliştirmek için yapılacak çok iyi bir egzersizdir ama karın yağlarını eritmede en iyisi değildir. Mekiğin çalıştırdığı kas grubu çok fazla kalori yakmadığı için kilo verme konusunda çok yardımcı olmaz. Kilo vermek için mekik gibi küçük kasları değil, koşu bisiklet gibi büyük kaslara sahip bacak bölgesine odaklanmalısınız. Bir de mekik çekerken uygun pozisyonda olduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde omurganızı incitmeniz ve kendinize zarar vermeniz çok muhtemeldir.

Mit – 2: Terlemek yağ yakımını hızlandırır.

Gerçek: İnsanlar terlediklerinde derilerinden yağ mı çıkarıyorlar nedir, bu mit neden bu kadar yaygın anlamış değilim. Çokça terlerseniz bolca su kaybedersiniz. Terlemek deriyi soğutmak ve vücudun iç sıcaklığını sabit tutmak için var olan bir biyolojik işlevdir. Spor yaptığınızda bu yüzden terlersiniz ve hareketli olmak da yağ yakımını hızlandırır ama terlemek tek başına kilo vermeye yardımcı olmaz.

Mit – 3: Koşmak dizlerinize zarar verir.

Gerçek: Böyle bir şey de yok. Amerika’da Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma yıllardır koşan yaşlı sporcuların dizlerinde herhangi bir sorun olmadığını buldu. Bu kişilerin dizleri koşmayan insanlardan daha kötü değildi. Aslına bakarsanız koşu gibi sporlar, futbol gibi sporlardan çok daha güvenlidir. Futbolda yapılan ani hareketler ve ivmeli hızlanmalar dizlere daha çok zarar verir. Kadınların koşarken diz sakatlanmaları geçirme riski erkeklerden 4 – 6 kat daha fazladır. Bunun sebebi kadınların quadriceps ve hamstring kasları arasındaki güç dengesizliğidir. Uzmanlar bu yüzden koşuculara aynı zamanda tam vücut güç antrenmanı da yapmalarını tavsiye ediyorlar.

Mit – 4: Spordan sonra vücudu esnetmek vücudun kendini daha hızlı toparlamasını sağlar.

Gerçek: Kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyorsa bu hareketleri yapmaya devam edin ama İtalya’da Milan Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar farklı bir şey gösteriyor. Antreman sonrasında yapılan esneme hareketleri kandaki laktik asit değerlerinde herhangi bir şey değiştirmiyor. Yani vücudu esnetseniz de esnetmeseniz de kaslarınızın yorgunluğu azalmıyor. Yorgunluğa olmasa da bu esneme hareketlerinin yine de faydası var. Eklemlerin esnekliğini artırmanın en iyi yolu, vücut sıcakken yapılan esneme hareketleridir.

Mit – 5: Sporun yararını görmek için en az 45 dakika terlemelisin.

Gerçek: 5 dakika yapılan spor bile faydalıdır. Kalp ve damar sağlığınız için vücudunuzu ne kadar hareket ettirirseniz o kadar yarar sağlarsınız. Bu 5 veya 10 dakika olabilir. Konuyla ilgili “Günde 5 dakika koşmanın faydaları” makalemizi okuyabilirsiniz. Arizona State Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar aralıksız bir 30 dakika yerine 3 defa 10’a dakika yürüyen kişilerin daha düşük tansiyona sahip olduklarını ortaya çıkardı. 10 dakika bile yarar sağlar ama araştırmacılar haftada en az 250 dakika spor yapılmasını öneriyor. Orta seviyeli yapılan antrenmanlar kilo verme ve ideal kiloya kavuşmak için de çok önemlidir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak: http://www.medicaldaily.com/exercise-myths-weight-loss-stretching-crunches-burning-calories-391007


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir