Kısa Süreli Uykular (Şekerleme)

Kısa Süreli Uykular (Şekerleme)

Kısa süreli uyku sabah 9 ile akşam 9 arasında, yaklaşık 20 dk süren, halk arasında şekerleme dediğimiz uykulardır. Gün içinde kısa süreli uykular hem beyninize hem de vücudunuza çok sayıda fayda sağlarlar. Öğlen veya akşam 20 dk uyumak enerjinizi geri kazanmanıza yardım eder, zihin yorgunluğunuzu giderir. Kısa süreli uykular farklı kültürler arasında değişiklik gösterebilir. Örneğin islam ülkelerinde ikindi vakti uyumak hoş karşılanmaz. Bazı kültürlerde çalışma saatleri arasında uyumak yaygın olarak görülürken bazılarında ise kimse böyle bir şeyi kabul etmez. Çok sıcak iklimlerde yaşayan insanlar yemekten hemen sonra bir şekerleme yapabilir.

Kısa Süreli Uykular Çok Yararlı Olabilir

Kısa süreli uykular hem beden hem de zihin sağlığı için çok faydalı olabilir. 20 dakikalığına şekerleme yapmak zihni tazeler, bizi daha zinde tutar ve üretkenliğimizi artırır. Aynı zamanda bazı çalışmalar kalbi koruduğunu da gösteriyor. Yunan yetişkinler üstünde yapılan 6 yıllık geniş kapsamlı bir araştırmaya göre haftada en az üç defa şekerleme yapan kişilerin kalp hastalığına bağlı ölüm riskleri %37 azalıyor.

Amerika’da Pennsylvania Üniversitesi’nde David D. Dinges tarafından yürütülen bir araştırmada kısa süreli uykuların bilişsel işlevler üzerindeki etkileri hakkında bazı önemli bulgulara ulaşılmıştır. Bu çalışmaya göre kısa süreli uykular belleğin işleyişini geliştiriyor ve uzun süreli şekerlemeler kısa süreli olanlardan daha etkili oluyordu. Araştırmada katılımcılar 18 farklı uyuma düzenine tabi tutuldu. Kimisi günde yarım saat şekerleme yaptı, kimisi 20 dakika, kimisi de gündüz hiç uyumadı. Bütün bu deneyler sonucunda şekerlemelerin birçok bilişsel işlevi geliştirdiği, tepki verme süresini kısalttığı görüldü.

1 Saatlik Şekerleme Performansı En Üst Düzeye Çıkarıyor

National Institute of Mental Health ve Harvard Üniversitesi’nin ortaklaşa yayınladığı bir raporda aşırı bilgi yüklemesinden dolayı yaşadıkları yorgunluk yaşayan kişilerin gün ortasında şekerleme yaparak kendilerini tazelediklerini gösteriyor. Böyle çok sayıda araştırma mevcut. Örneğin dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan Nature Neuroscience‘da yayınlanan bir makalede Sara Mednick bir saatlik şekerlemenin perfomansı en üst düzeye çıkardığını söylüyor. Gün içinde yorulduğumuzda biraz uyumanın bir sakıncası yok. Bunun için kendinizi suçlu hissetmeyin.

Kısa süreli uykular çok yararlıdır ancak eğer 20 dakika diye yatıp 2 saat uyuyorsanız bu size göre olmayabilir. Kısa süreli uykular 20 dakika, 60 dakika, eğer gece yeterince uyuyamamışsanız 90 dakika olabilir ama bundan fazlası bir sonraki gece uykunuzu bozabilir. O yüzden şekerleme yapacağınız zaman süreyi iyi belirlemeli, en fazla faydayı göreceğiniz zaman dilimini seçmelisiniz.

 

 

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar

  1. http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=50785
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21075238

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.