tarafından eklendi tarafından eklendi

Kişisel Bakım Ürünleri Erkeklerde Kısırlığa Neden Oluyor

Kişisel Bakım Ürünleri Erkeklerde Kısırlığa Neden Oluyor

Temizliğinize dikkat etmek çok güzeldir ancak düzenli kişisel bakım ürünleri kullananlar için kötü haberlerimiz var. Bazı ürünlerin içinde bulunan kimyasal maddelerin sperm sayısını azalttığı biliniyordu. Son araştırmalar ise bu ürünlerin içindeki maddelerin sperm kalitesini de düşürdüğünü gözler önüne seriyor.

Reuters’in verdiği haberde Polonya’da bir klinikte 315 erkek üstünde bazı araştırmalar yürütüldü. Laboratuvar sonuçlarına göre deodorant gibi günlük kişisel bakım ürünleri içinde bulunan parabenler cinsel sağlık için çok tehlikeli bulundu. Parabenler spermlerin şeklini bozara daha yavaş hareket etmesine neden oluyor. Uzun süreli kullanımda spermlerin hareket yeteneği çok kısıtlandığından kısırlık ortaya çıkabiliyor.

Parabenler Spermin Şeklini Bozuyor

Erkeklerin üre, tükrük, kan ve döllerinden alınan örneklerde katılımcıların kimyasal maddelere ne kadar maruz kaldığı ölçüldü. İdrarda ne kadar fazla paraben görülüyorsa, spermlerdeki şekil bozukluğu da o kadar çok oluyordu. Eğer spermlerin yeteri kadar hızlı ve çevik olmazsa dişinin yumurtasına girmek için gerekli mesafeyi alamayabilir. Bu da kısırlığa yol açar.

Mayo Clinics’te çalışan Dr. Landon Trost’a göre spermlerde şekil bozukluğunun kısırlığa neden olması çok yaygın görülen bir durum. Spermler genelde oval bir şekle ve uzun bir kuyruğa sahiptir. Eğer spermin şekli ve kuyruk uzunluğu normal olmazsa yumurtaya girmede sorun yaşar. Sperm miktarı kadar spermin hareket kabiliyeti ve şekli de döllenme için çok önemlidir.

Cinsel Sağlığı Etkileyen Unsurlar

Spermin kalitesi ve sayısı genetik ve çevresel çok sayıda unsurdan etkilenir. Örneğin HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel sağlığı olumsuz etkileyebilir. Diyabet, omurga hasarları veya üreme sistemindeki ameliyatlar da erkeklerin cinsel sağlığını olumsuz etkileyebilir. İç hastalıkların yanında kurşun, nikel, paraben gibi kimyasal maddeler de cinsel sağlığı ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Kozmetik ürünler sandığımız kadar güvenilir değiller.

Araştırmanın yürütücüsü Dr. Jıanna Jurewicz’e göre parabenlerden kaçmamız çok zor çünkü her yerde karşımıza çıkıyorlar. Yapabileceğimiz en iyi şey bilinçlenerek paraben kullanımını mümkün olduğunca aza indirmek. Bunu da üzerinde paraben yoktur yazılı kişisel bakım ürünleri kullanarak yapabiliriz.

Kişisel Bakım Ürünleri Yeteri Kadar Sıkı Denetlenmiyor

Amerika’daki Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) göre parabenler kozmetik sektöründe bakteri oluşumunu engellemek için kullanılıyor. En yaygın türleri metilparaben, propilparaben, bütilparaben ve etilparabendir. Dünyada sağlık bakanlıklarının sizin sağlığınızı düşünerek bu ürünleri sıkı bir şekilde denetleyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kişisel bakım ürünleri içinde bu kimyasal maddeleri çok rahatlıkla bulabilirsiniz.

Parabenin doğrudan spermlere nasıl zarar verdiğini gösteren bir çalışma maalesef bulunmuyor. Elimizde sadece korelasyonel araştırmalar var. Parabenli kişisel bakım ürünleri kullanan kişilerin sperm hareketliliğinin düştüğünü biliyoruz. Ancak bu olayın nasılını, yani biyolojik mekanizmasını bilmiyoruz. Bu da denetleyen makamlar için bir engel teşkil ediyor.

Parabenin sağlığı olumsuz etkileme süreciyle ilgili öne sürülen birçok görüş var. Bunlardan biri parabenlerin östrojeni taklit ederek östrojen reseptörüne bağlandığı yönündedir. Normalde östrojen kendi reseptörüne bağlandığında hücrede ilgili hücre içi sinyal tepkimelerini başlatır. Östrojeni taklit eden bir molekül de aynı reseptöre bağlanır ama sinyal tepkimelerini gerektiği gibi başlatamaz. Sadece reseptörü işgal etmiş olur. Meme kanseri vakalarının %70’i östrojen reseptörüyle ilgilidir. Kim bilir hormonal sistemimizi hedef alan daha böyle kaç kimyasal madde vardır.

İleri Okuma: Östrojen Nedir?

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/mens-grooming-products-might-make-sperm-quality-worse-421574


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.