Klitoris Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Klitoris Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kadın anatomisinin belki en anlaşılmaz, karmaşık yapılarından biri klitoris olabilir. Bu klitoris nedir, nerede bulunur, ne işe yarar? Onunla ne yapmamız gerekiyor?! Bu gizemli kadın organ hakkında kimse konuşmuyor ama bu onun önemsiz olduğunu göstermez. Şimdi klitoris konusunda her şeyi masaya yatıralım ve nedir, ne değildir öğrenelim.

Klitoris uzun bir süredir tam olarak anlaşılamamış veya yanlış anlaşılmış bir organdır. Bilim insanları da işlevini ve görevini tam olarak çözemediler ancak bazı şeyler biliyoruz. Tüm memeli canlıların, bazı dişi kuş ve sürüngenlerin klitorisi var. Hatta yılanların iki tane klitorisi var. Evrimsel olarak bu organın ortaya çıkışı epey eskiye dayanıyor. Önemli bir organ olmasa o kadar uzun süre önce ortaya çıkmazdı. Önemli ama orgazm konusunda ne gibi katkılar sağladığını bugün bile bilmiyoruz.

Yunanca’da Klitoris

İnsanlarda klitorisin en çok ilişkilendirildiği konu cinsel haz ve orgazmdır. Bu organın doğası isminde saklıdır. Antik Yunanca’da “küçük tepe” anlamına gelen kleitoris sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcükle ilişkili olan bir başka kelime ise anahtar anlamına gelen kleis’tir. Bu organ kadın orgazmının anahtarı olabilir mi dersiniz? Belki öyle belki değil ama şu bir gerçek ki bir tepeden daha fazla anlama sahip.

Küçük tepe olarak adlandırılan kısım aslında klitorisin dışarıdan görülebilen ucunu ifade ediyor. Bu bölüm aynı zamanda klitoris başı olarak da tanımlanır. Klitorisin görünen kısmı buz dağının görünen kısmına benzer. İçeride keşfedilecek daha çok şey var. Dr. Helen O’Connell klitorisin vajinanın duvarını oluşturduğunu söylüyor. Kadınların cinsel ilişkiden zevk almasını ve orgazm olmasını bu duvar sağlıyor.

İleri Okuma: Kadınlar Seks Hakkında Ne Düşünüyor, Nasıl Hissediyor?

Klitorisin Yapısı

Klitoris başlıca üç bölüme ayrılır: Klitorisin başı, klitorisin iki bacağı (crura) ve klitoris soğanı. Baş bölgesi klitorisin tek görünen kısmıdır. Ters V şeklindeki bu yapının baş bölgesinden aşağı doğru uzanan iki bacağı vardır. Bunlar vajinayı da sarmaya yarar. Vulvaya kadar, yani vajinanın dışarı açılan girişine kadar uzanır. Son olarak klitoris soğanı vajinanın ağız kısmına kadar uzanır.

Bu yapının büyüklüğü hakkındaki tahminlerinizi alalım şimdi. Erkeklerde penis büyüklüğü hep spekülasyonların kurbanı olmuştur. Şimdi kadın cinsel organların boyutunu konuşalım. Klitorisin büyüklüğü 7 cm’ye kadar çıkabilir. Sadece görünen kısım baş bölgesinin uzunluğu 4 – 7 mm arasındadır. Bu bölge aynı zamanda serbest sinir uçlarının en fazla bulunduğu yerdir. Doğal olarak uyarılmaya karşı en hassas yer de burasıdır. Klitoriste yaklaşık 8.000 serbest sinir ucu bulunur. Erkeklerdeki peniste 4.000 civarında var. Sayının bu kadar fazla olması kadınların aslında uyarılmaya ne kadar açık olduğunu gösteriyor.

Erotik Zevklerin Merkez İstasyonu

Kadın orgazmı deyince akla gelen ilk yerlerden biri klitoristir. Popüler kültürde kadın orgazmı penisin vajina içerisine girmesiyle sınırlı kalır ama bilimsel araştırmalar bundan daha fazlasını söyler. Penisin vajinaya girmesi orgazmın ilk adımıdır ancak klitorisin uyarılması orgazm için temel şarttır. Çoğu uzman klitoris veya klitoris başı uyarılmazsa orgazmın kesinlikle gerçekleşmeyeceğini iddia eder.

Son yıllarda yapılan çalışmalar kadın orgazmının kendi içinde birkaç türü olduğunu gösteriyor. Bu konu hala tartışmalı olsa da penisin vajina içine girmesiyle oluşan orgazm ile G noktasının uyarılmasıyla oluşan orgazmın aynı olmayabileceği söyleniyor. Ancak iki orgazm da ortaya çıkışını klitorisin uyarımına borçludur. Cinsel ilişki esnasında klitoris uyarıldığında bu bölgeye kan akışı hızlanır ve tıpkı penis gibi şişmeye başlar. Hacim olarak büyüdükçe de uyarılmaya karşı daha hassas olur. Cinsel ilişki bittikten sonra klitoris tekrar eski halini almaya başlar ve penis gibi bir süre dinlenmesi gerekir.

Kadın Penisi?

Kliotoris bazen bir kadın penisi olarak görülmüştür. Bunun en büyük nedeni anne karnındaki biyolojik homolojidir. Dişi ve erkek cinsiyet organları başta tek bir yapıyken birkaç genin inhibe edilmesiyle erkek ve dişi cinsel organları birbirinden farklılaşır. Erkeklerde penis, testisler ve testis torbası oluşurken kadınlarda klitoris, yumurtalıklar ve vajina oluşur. Erkeklerdeki penis ile kadınlardaki klitoris biyolojik olarak homolog yapılardır. Penisin görevini kadınlarda klitoris üstlendiği için bazen ona kadın penisi denmiştir.

Klitoris Evrimsel Bir Avantaj Sağlıyor Olabilir mi?

Penis ve klitorisin homolog organlar olduğunu söyledik. Penisin başlıca işlevleri cinsel haz vermek, spermleri dışarı atarak üremeye yardımcı olmak ve idrarı dışarı atarak boşaltım işinde görev almaktır. Buna karşın klitoris sadece cinsel haz vermekten sorumludur. Neden sadece zevk vermekten sorumlu?

Kadın orgazmı evrimsel süreçte gelen bir yan üründür. Nasıl ki erkekler boşaldığında orgazm olup bu durum üremek için çok kritik ise kadınların da cinsel ilişkiden zevk alması üreme için çok önemlidir. Ancak üremek için orgazm şart değildir. Bu sadece evrimsel bir hediyedir. Kadınların orgazm olmayıp sadece zevk alması cinsel ilişkiye girmesi için yeterli olabilirdi belki ama klitoris sayesinde tam orgazma ulaşabiliyorlar.

Klitoris Neden Hiç Konuşulmuyor?

Hem halk arasında hem de bilim camiasında klitorisle ilgili yeterince araştırma yapılmıyor. Araştırma yapmayı bırakın, çok uzun süredir bu konu bir tabu olmaktan çıkamadı. Çoğunluğun konuşmak istemediği, göz ardı ettiği bir tabu. Shirley Mattel Ogletree ve Harvey Ginsburg klitorisin uzun süredir kapalı bir kutu olarak kaldığını belirtiyorlar.

Sorunun kaynağı aslında evde başlıyor. Penis ve vajina bu kadar gizli kapaklı şeyler değil aslında. Bu organlar üreme ve boşaltım sistemlerinde aktif rol aldıkları için adlarından daha fazla söz ettiriyorlar. Buna karşın klitorisin temel işlevi cinsel haz olduğu için kimse bu konuyu konuşmaya cesaret edemiyor. Cinsellik terapilerinde bile uzmanlar klitoristen bahsetmeye çekinebiliyor.

21. yüzyılda artık bazı şeyleri kesin olarak aşmalıyız. Kadın cinsel organlarının ve üreme sistemlerinin iyi anlaşılması kadın sağlığını da şüphesiz olumlu olarak etkileyecektir. Kadınlarda klitorisi keşfetmek ve hem orgazma ulaşmalarını kolaylaştıracak hem de cinsel hayatlarının kalitesini artırarak çiftlerin daha mutlu olmalarına yardım edecektir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322235.php


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.