tarafından eklendi tarafından eklendi

Koronavirüsü Yenmiş Hastaların Antikorları Risk Grubundakilere Koruma Sağlayabilir

Koronavirüs salgını tüm dünyayı kasıp kavururken aşı ve tedavi çalışmaları da son hızda devam ediyor. Maalesef şu an etkili bir aşı yapmaktan çok uzağız ama John Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar hastalığı yavaşlatmak için bir yol keşfettiler. Aslında aşıya benzeyen ve biraz eski bir tekniği kullanmaya çalıştılar. Hastalığı yenmiş insanların kanındaki antikorları kullanmayı denediler.

Tedavi doğru şekilde uygulandığında birkaç hafta içinde önemli sonuçlar alınabiliyor. Öncelikle COVID-19 geçiren hastaların kanları alınıyor. Hastanın kan plazması ayrıştırıldıktan sonra antikorlar izole ediliyor. Araştırmacıların uyguladığı teknik bu antikorları yeni hasta olmuş ve bir süredir hastalıkla mücadele eden bireylere vererek onların bağışıklık sistemini güçlendirmeyi hedefliyor. Kan serumundaki bu antikorlar yeni tür koronavirüse (SARS-CoV-2) bağlanabiliyor ve etkisiz hale getirebiliyor. Araştırmacılar The Journal of Clinical Investigation dergisindeki yayınladıkları çalışmalarında bu antikorların hastalığı yavaşlatabileceğini öne sürüyor.

Antikorlar Kandan Ayrıştırılıyor

Araştırmacılar yeni bir molekül denemediği için çok hızlı bir şekilde araştırmalarını yürüttüler. Zaten bu prosedürler yıllar öncesinden bilinen şeylerdi ama modern tıpta kullanılması pek gerekmiyordu. COVID-19 pandemisi herkesi hazırlıksız yakaladı. 1918 yılındaki İspanyol gribinden beri dünya böylesi bir pandemiyi yaşamamıştı. İspanyol gribinin 50 milyon insan öldürdüğünü göz önüne aldığımızda araştırmacılar hastalığa iyi gelecek en ufak bir şeyi bile bulmaya çalışıyorlar.

Hastaların kanlarından antikorlar ayrıştırılırken toksinler ve başka hastalıkların kalıntıları olabilecek maddeler temizlendi. Kanlar uygun hale getirildikten sonra plazması ayrıştırıldı ve hasta kişilere enjekte edildi. Bir kişinin kan plazmasını başka birine nakletmek uzun süredir uygulanabilen bir işlemdir. Son teknolojik gelişmeler sayesinde kan transfüzyonu kadar güvenilir bir işlemdir.

İlk Sonuçlar Olumlu

İçinde koronavirüs ile karşılaşmış antikor bulunduran plazmaları nakletme işlemi Çin, Amerika ve Japonya’da uygulandı ve ilk etapta başarılı sonuçlar alındı. Amerika’nın New York şehri koronavirüsün en yaygın olduğu şehirlerden biri. Buradaki doktorlar bir an önce tedavi bulmaya çalışıyor. Araştırma ekibi hem üniversiteden hem de devletten destekler alıyor. Çin’in Şangay kentinde de doktorlar bu teknik ile güzel sonuçlar aldılar. Japonya’da ise Takeda ilaç firması testlere başladı.

Literatürde adı “convalescent plasma” yani iyileşme dönemindeki plazma olan teknik aslında 20. yüzyılda özellikle kızamık ve kabakulak hastalıklarında uygulanıyordu. Hiç bilmediğimiz bir teknik değil. Kızamık ve kabakulak hastalıkları aşılar sayesinde büyük oranda durduruldu ama bir önceki yüzyılda bu salgınlarla baş etmek kolay değildi.

Koronavirüsü Yenmede Zamanlama Kritik

Koronavirüsü yenmiş hastalardan alınan antikorları hemen yeni hastalara nakledebilir miyiz? Bu konuda uzmanlar zamanlamanın çok kritik olduğunu belirtiyorlar. Bu tekniğin zorlayıcı yanlarından biri hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmek için antikorun doğru zamanda verilmesi gerekiyor. Bu yöntem koronavirüsü yenmek için her derde deva bir tedavi seçeneği olarak da algılanmamalı. Aşılar ve diğer tedavi yöntemleri bulunana kadar geçici bir önlem almak olarak düşünebiliriz.

Hastalığı yenmiş insanlardan alınan antikorların faydalı olabileceğini biliyoruz. Ancak bütün bunların yapılması için kaynağa ve iş gücüne de ihtiyacımız var. Kanların alınması, ayrıştırılması, antikor tayini hepsi kalifiye biyologlar tarafından gerçekleştirilebilir. Tabii bir de kanlarını bağışlamak isteyen iyileşmiş COVID-19 hastaları lazım. Bu yöntemi uygulamak da hemen bir günde yapabileceğimiz bir şey değil.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://medicalxpress.com/news/2020-03-antibodies-covid-survivors-patients.html


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.