tarafından eklendi tarafından eklendi

Kriyojenik Yöntemle Dondurulmuş Beyin Nakli Yapılabilir

Kriyojenik Yöntemle Dondurulmuş Beyin Nakli Yapılabilir

Son yıllarda tıptaki gelişmeler zihnimizin sınırlarını zorluyor ve imkansız kavramını yeniden irdeliyor. Yapay zekâ hastalıkları teşhis ediyor, ölümsüzlük çalışmaları üzerine yeni veriler elde ediliyor ve daha bir çoğu. Ama 4 yıldır hepimizin yakından takip ettiği İtalyan cerrah Canavero ve projesi bunların içinde en inanılmaz olanı. Dr. Sergio Canavero bir insanın kafasını alıp başka bir insanın bedenine nakletmeyi planlıyor.

2013 yılının Temmuz ayında Torino Gelişmiş Nöromodulasyon Grubu (TAMG)’dan Dr. Sergio Canavero ilk insan beyin nakli projesi HEAVEN- GEMINI’yi açıkladı. Araştırmacılar Dr. Canavero’nun planlarının uygulanabilirliğini ciddi şekilde sorgulamış olsa da, proje ile ilgili yeni gelişmeler bilim dünyasında büyük heyecan uyandırıyor. Nitekim bu çalışma serebral palsi gibi kas-sinir hastalarına veya transseksüel bireylere yeni bir beden imkanı sağlayabilir. Geçen hafta OOOM ile yapılan röportajda , tartışmalı operasyonun önümüzdeki 10 ay içinde yapılacağı açıklandı. Beyin nakli operasyonu, yaklaşık 36 saatte 100 cerrah ile ve omurilik füzyonu (SCF) işlemi uygulanarak tamamlanacak. Donör vücudun omuriliği alıcının kafasının omuriliğiyle kaynaştırılacaktır. Canavero’ya göre, polietilen glikol veya kitosan adı verilen kimyasallar SCF işlemini uygulamak için kullanılabilir.

Alıcı 3-4 hafta süreyle komada tutulacak ve bu süre zarfında omurilik, yeni sinir bağlantılarının artırmak amacıyla yerleştirilmiş elektrotlar yoluyla elektriksel uyarıma maruz bırakılacak. Canavero’ya göre, fizik tedavi yardımı ile hasta 1 yıl içinde yürüyebilecek. Canavero son açıklamasında, operasyonun Harbin Tıp Üniversitesi’nden Xiaoping Ren ve cerrahi ekibi liderliğinde Harbin, Çin’de yapılacağını ve donör alıcısının daha önce açıklanan Rus Valery Spiridonov değil bir Çinli olacağını belirtti.

Ancak geçen haftaki ropörtajda en dikkat çekici gelişme cerrahın yeni planıyla ilgili. Canavero “2018’de ilk insan kafa naklini gerçekleştikten sonra ilk dondurulmuş kafayı tekrar uyandırmaya çalışacağız “dedi.

Ölümden Sonra Yaşam

Canavero, beyni -196 derece (-320 derece Fahrenhayt) dondurulmuş olan kafayı çıkarmayı ve sıvı azot içerisine batırmayı planlıyor. Ardından, hastayı ölü olarak geri getirmeyi ve bu süreç içinde insanlığın öbür dünyayla ilgili sorularını netleştirmek için beyni bir bağışçı vücuda yerleştirmeyi planlıyor. Canavero, “Bu insanı hayata döndürürsek, ölümün ardından gerçekleşen şeyin ne olduğunun cevabını alacağız” dedi.

King’s College London’da Nörobilim Profesörü Clive Coen, “Kriyojeniklerin savunucuları, bütün bir memeli beyninin sıvı nitrojende depolandıktan sonra yeniden canlandırıldığı herhangi bir çalışmayı gösteremiyor” , The Telegraph’a verdiği demeçte “Memeli beynini sıfırın altındaki sıcaklıklarda tutmak, geri döndürülemez bir zarara neden oluyor” dedi.

Hazırlayan: Serap Kaya

Kaynaklar

  1. https://futurism.com/cryogenically-frozen-brains-woken-up-transplanted-donor-bodies-within-three-years-neurosurgeon-claims/
  2. http://www.medicalnewstoday.com/articles/292306.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.