Yağ Yakma Kapasitesi ve Kurulum Noktası

Yağ Yakma Kapasitesi ve Kurulum Noktası

Yaz ayları yaklaştıkça hem düğünler yaklaşıyor hem de bizim kilo verme çabalarımız hızlanıyor. Diyet yapıyorsunuz, spor yapıyorsunuz, teoride yapmanız gereken her şey yapılıyor ama kilo veremiyorsunuz. Bunun sebebi vücudumuzun kurulum noktası olarak adlandırılan genetik yağ yakma ve tutma sistemidir. Vücutlarımız belli miktarda yağı muhafaza etmek için anne ve babamızdan bir kurulum noktası miras alır.

Kurulum noktası, vücudumuzun hayatımız boyunca sabit tutmaya çalıştığı belli bir vücut yağı (yağ dokusu, adipoz doku) miktarını tanımlar.

Diyet Metabolizma Hızını Düşürebilir

Örneğin, vücudu daha yüksek bir kurulum noktasına sahip bir kişi daha yüksek oranda yağ deposu tutmaya çalışacaktır ve sonuçta daha şişman bir vücuda sahip olacaktır. Buna karşılık kurulum noktası daha düşük olan bir kişi daha düşük sayıda yağ deposu tutacaktır. Sonuç olarak daha zayıf bir vücuda sahip olacaktır. Eğer yağ depolarınızın seviyesini düşürmek için rejim yaparsanız vücut otomatik olarak metabolizma oranınızı düşürecek. Siz de böylece daha az yakıt harcayarak yağ depolarını koruyacak ve yeniden oluşturacaksınız. Yağ yakma kapasitenizi artırmalısınız. Rejim yapan kişilerin ilk birkaç hafta içerisinde daha çok kilo vermesi, daha sonra ise verilen kilo oranının azalması bu yüzdendir; vücut, metabolik oranını düşürmüştür. Araştırmacılar, vücut yağ depolarını koruduğu için uzun süreli rejimlerin ek olarak egzersiz ile desteklenmediği sürece aşırı kilolu insanların tedavi edilmesinde başarılı olmayacağı sonucuna varıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak: Psikolojiye Giriş – Rod Plotnik


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.