Lima Sendromu

Lima Sendromu

Bankaya maaşınızı veya bursunuzu almaya gidiyorsunuz ve bir anda soyguncular bankayı basıyor, sizi rehin alıyor. Çok korkarsınız elbet ama belki de sizin için bir umut vardır: Lima sendromu. Stockholm sendromunu muhtemelen duymuşsunuzdur; rehine, tutsakçıya karşı pozitif duygular geliştirir. Lima Sendromu adlı olguda ise durum tam tersine döner. Tutsak alan kişi/kişiler, rehineye karşı olumlu duygular besler. Bu şekilde özetleyebileceğimiz Lima Sendromu, adını 1996 yılında Peru’nun Lima kentinde, Japon Büyükelçiliği’ndeki bir kaçırma olayından almıştır. Bir grup militan, yüzlerce insanı elçilikteki bir kutlama sırasında rehin almıştır. Birkaç saat içinde ise kaçıranlar, rehinelerin çoğunu onlara duydukları sempati sebebiyle serbest bırakmışlardır.

Tutsak Alan Kişi Rehineye Duygusal Olarak Bağlanır

Bir diğer vakada, Perulu psikiyatrist Mariano Querol, 18 gün boyunca rehin alınmıştır. Bu tutsaklık sürecinde yaşadıkları, kendisinin de tanımıyla bir Lima Sendromu vakasıdır.

43 yaşındaki iş adamı Gonzalo Higueras, fidye için 71 yaşındaki Querol’u kaçırtmıştır. Kaçırma sonrası elde ettiği 150 bin dolarlık fidye sayesinde, tüm finansal sıkıntılarından kurtulmuştur.

Rehin alınan Querol, tutsaklık süreciyle ilgili çeşitli açıklamalar  yapmıştır. Bu süreçte, onu kaçıran kişilerle bir çeşit bağ kurduğunu belirtmiştir. Birlikte Gabriel Garcia Marquez’in romanını okuyup üzerine fikirler yürüttüklerini söylemiştir. Hatta, kaçıran ekibin lideri El Amigo (Arkadaş), Querol’un rehin alınması hakkındaki  korkuları ve gerginliği üzerine kendisine, danışmanlık bile yapmıştır. İki gün sonra, aralarındaki iletişimi güçlendirmek için Querol, bir öneride bulunmuştur. Her sabah aerobik yaptığını bu yüzden de dans etmek için radyoyu açmalarını teklif etmiştir. Querol, dans ederken komik görüntüsünün onlara sempatik görüneceğini düşündüğünü söylemiştir. Sonraki zamanlarda yemekte daha fazla sebze ve kitap istediğini iletmiştir onlara. Aynı zamanda, aynı odada beraber sohbet edip televizyon izlediklerini de ifade etmiştir.

Querol, 18 gün sonra fidye için değiş-tokuş sırasında oldukça korktuğunu belirtiyor. O sırada El Amigo’nun kurduğu, sakın endişelenme, doktor. Sana garanti ederim ki, başına hiçbir şey gelmeyecek, cümleleri onu rahatlatmış. Değiş-tokuş sonrası Querol’u teslim ederken, El Amigo, taksiye binmesi için Querol’a 20 sol (Peru para birimi) vermeyi de ihmal etmemiş.

Hazırlayan:  Sultan Kaya

Kaynaklar

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Stockholm_syndrome
  2. http://www.ipsnews.net/1996/07/peru-tale-of-a-kidnapping-from-stockholm-to-lima-syndrome/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.