LSD’nin beyin üzerindeki etkisi

LSD'nin Etkisi

Londra Imperial College’dan araştırmacılar bilim tarihinde ilk defa LSD’nin insan beyni üstünde nasıl etki yaptığını araştırdılar ve bulgularını yayınladılar. Yapılan bir dizi deney sonucu bilim insanları bilinen en güçlü uyuşturucu LSD’nin (lysergic acid diethylamide) 20 sağlıklı katılımcının beyinlerine ne yaptığını gözlediler. Araştırmanın amacı beyin tarama yöntemleriyle LSD’nin beynin çalışma şeklini ve performansını nasıl değiştirdiğini görmekti.

LSD kullanımı güçlü görsel halüsinasyonlarla ilişkilendirilen bir durumdur. Fringe dizisinde de Dr. Walter Bishop laboratuvarda kendi LSD’sini hazırlayıp görsel halüsinasyonlar görüyor ve bunu zihninin derinlerine inerek yaratıcılığını geliştirmek için kullanıyordu. İlaç bir anlamda kişinin bilinç seviyesini değiştirerek bilinçaltının kapısını aralıyor.

Normal bir görsel bilgi işleme sürecinde gözlerden gelen bilgi V1 adlı görsel kortekste işlenir ve görüntü oluşturulur. Ancak LSD kullanımında görsel korteksin yanında çok sayıda beyin bölgesi de şekilde gördüğünüz gibi faaliyete geçiyor, hem de pek çok! Susturulmuş olması gereken bölgelerin aktif olması kişiye gözleri kapalıyken de görme imkanı veriyor ancak gördüğü dış çevre değil, kendi bilinçaltının değişik yansımaları oluyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2016/04/160411153006.htm


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir