tarafından eklendi tarafından eklendi

Majör Depresyon

Majör depresyon

Majör depresyon en az iki hafta boyunca devam eden kötü bir duygu halinde olma, hiçbir şeyle ilgilenmeme ve yaptıklarından hiçbir keyif alamama durumunu tanımlar. Buna ek olarak kişide şu belirtilerden en az dördü olmalıdır: Çok yemek yemek, çok uyumak, çok düşünmek, konsantre olmak ve karar vermekle ilgili problemler; enerji eksikliği, intihar düşünceleri ve kendini değersiz veya suçlu hissetme.

Majör Depresyon Büyük Zararlar Verebilir

Majör depresyon insanları hiç beklenmedik şekillerde ve zamanlarda etkileyebilir. Siz karşınızdaki insanın gayet normal ve sağlıklı olduğunu düşünebilirsiniz ama o kişi akşam intihar etmeyi düşünüyor olabilir. Örneğin, ünlü şarkıcı Sherly Crow, Michael Jackson’la beraber dünya turnesine çıktığını ve kendinden geçmiş 70,000 hayranının karşısında şarkı söylediğini anlatıyor. Turne bittikten sonra tekrar yalnız yaşadığı evine dönmüş ve yeni bir albüm sözleşmesi yapıp yapamayacağı konusunda endişelenmeye başlamış. Tüm bu sıkıntılar ilk depresyon nöbetini tetiklemiş ve 7 ayını yataktan çıkmadan, yıkanmadan, yapış yapış saçlarla, dışarıdan yemek ısmarlayarak geçirmiş. Amerikalı yetişkinlerin %16’sı, tıpkı Crow gibi depresyon dönemlerinden geçtiklerini belirtiyor ve kadınlar erkeklere göre 1.7 kat daha fazla depresyon yaşıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.