Rus Araştırmacılar İlk kez Mamut Kanı Buldular

Rus Araştırmacılar İlk kez Mamut Kanı Buldular

Rusya’da bir grup bilim insanı Kuzey Buz Denizi’nin bir adasında bir yünlü mamut (M. Primigenius) vücudunda kan bulduklarını açıkladılar ve bu kanın nesli tükenmiş olan mamut soyunu klonlayarak tekrar hayata döndürmede işe yarayacağını düşünüyorlar.

Günümüzde nesli tükenmiş olan mamutlar M.Ö. 1700 yılına kadar yaşamış olup filgiller familyasına aittir. Şu ana kadar bilinen en eski mamut fosili 4 milyon yıl öncesine ait olup ve Etiyopya’da bulunmuştur. Soylarının tükenmesinin sebebi tam olarak bilinmemekle beraber bilim insanları bu konuda gök taşı, iklim değişikliği gibi birçok hipotez ortaya atmıştır.

Mamut Kanı 15,000 Yıl Öncesine Ait

Mamut kalıntılarının ortaya çıkarıldığı keşif gezisinin lideri Kuzeydoğu Federal Üniversitesi’nde çalışan Semyon Grigoryev mamutların yaklaşık 15,000 yıl önce 60 yaş civarlarında öldüklerini ve ilk kez bir dişi mamutun bulunduğunu söyledi. Araştırmacıları daha çok hayrete düşüren ise mamutun ölmüş vücudunun zaman içinde çok iyi korunmuş olması ve hala çürümemiş kan ve kas dokuları içeriyor olmasıydı.

Grigoryev mamutta kan buldukları anı şu şekilde ifade ediyor “Mamutun karnının altındaki buz tabakasını kırdığımızda bir anda çok koyu bir kan akmaya başladı. Bu gerçekten hayatımda beni etkileyen en önemli olaydı. Bu kadar soğukta kan nasıl sıvı halde kalabilmiş olabilir bilemiyorum. Ayrıca kaslar da hala kan rengine boyanmış bir halde kırmızıydı.”

Grigoryev vücudun alt kısımlarının çok iyi korunduğunu, üst kısımlarının – özellikle baş ve sırt – muhtemelen avcı hayvanlar tarafından yenildiğini düşünüyor. “Arka kısımda sadece bir iskelet kalmış olmasına rağmen ön ayak ve karın kısmı çok iyi korunmuş.”

Mamut Kanı ile Mamutlar Hayata Geri Döndürülebilir mi?

Grigoryev ve ekibinin mamutun vücudunda bulduğu kan nesli tükenmiş olan bu tür tekrar hayata döndürülebilir mi sorusunu akıllara getiriyor. Grigoryev klonlamaya sıcak bakıyor ve bunu şu sözlerle dile getiriyor “Elde ettiğimiz bulgular mamut klonlamada kullanmak üzere canlı hücreler bulmak için bize bir güzel bir fırsat sunuyor. Daha önce bulunan mamutlarda bu derece korunmuş dokular bulunamamıştı.”

Geçtiğimiz sene Kuzeydoğu Federal Üniversitesi klonlamada dünyanın öncülerinden Hwang Woo-Suk ile bir anlaşmaya imza attı. Hwang Woo-Suk’un ünü 2005 yılında dünyada ilk köpek klonlayan kişi olmasından geliyor.

Mamut Kalıntıları Gizli Bir Şekilde Saklanıyor

Önümüzdeki aylarda, Güney Kore, Rusya ve Amerika’daki mamut uzmanlarından oluşacak bir ekibin bulunan kalıntılar üzerinde araştırmalar yapması bekleniyor. Mamut kalıntıları şu an özel koşullarda gizli tutuluyor. Grigoryev örneklerin çalınmasından korktukları için nerede saklandıklarını söylemeyeceğini ifade etti.

Küresel ısınmanın nadir görülen yararlarından birisi buzların eriyerek soyu tükenmiş hayvan ve bitki kalıntılarının gün yüzüne çıkması olabilir. Bugüne kadar buzlar altında saklı olan canlı cansız çok sayıda organizma buzulların erimesi durdurulmazsa yüzeye çıkacak ve keşfedilmeyi bekliyor olacak.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar
  1. http://phys.org/news/2013-05-russian-scientists-rare-blood-mammoth.html
  2. http://io9.com/russians-recover-fresh-flowing-mammoth-blood-510263294
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Mammoth

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.