Marie Curie

Marie Curie

Marie Curie 1867 – 1934 yılları arasında yaşammış Polonyalı fizikçi ve kimyacıdır. Marie Curie tüm dünyada radyoaktivite çalışmalarıyla tanınır ve Nobel ödülü kazanan ilk kadındır. Aynı zamanda bu ödülü farklı bilim dallarında (fizik ve kimya) iki kez kazanan tek kadındır. Curie ailesi bu bakımından dünyada ender bulunan ailelerdendir. Aileye toplam 5 Nobel ödülü girmiştir. Marie Curie’nin ilk’leri bunlarla da bitmez. Paris Üniversitesi’ndeki hocalık yapan ilk kadın da yine kendisidir.

Radyoaktivite terimini Marie Curie icat etmiştir.  Polonyum ve radyum elementlerini keşfetmiş ve izotopları izole etmeyi başararak radyoaktivite teorisini geliştirmiştir. Onun yönetimi altında radyoaktif izotoplar kullanılarak ilk defa tümör (neoplasm) tedavisi yapılmıştır. Polonya’nın Warsaw kentinde ve Fransa’nın Paris şehrinde Curie Enstitülerini kurmuştur. Bugün bu enstitüler halen daha büyük tıp merkezleri olarak hizmet vermektedir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

 


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.