Marijuana Yüksek Tansiyondan Ölme Riskini 3 Kat Artırıyor

Marijuana Yüksek Tansiyondan Ölme Riski 3 Kat Artırıyor

Halk arasında esrar olarak bilinen marijuana ile ilgili internette çok fazla bilgi var. Bazı kişiler, hatta uzmanlar tıpta kullanılması yönünde görüş bildirirken, çok sayıda insan esrar kullanımına karşıdır. Kenevir bitkisinin işlenmesi ile elde edilen marijuananın yasallaşması veya yasaklanması birçok ülkede tartışma konusudur. Preventive Cardiology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre marijuana kullanımı yüksek tansiyondan ölme riskini 3 kat artırıyor.

Herkes marijuanayla ilgili kötü şeyler söylüyor ama çoğu insan konuyla alakalı yeterli bilgiye sahip değil. Kenevir bitkisi ağrı kesici özelliğiyle tıpta kendine kullanım alanı buluyor ancak söz konusu kalp olduğunda biraz riskli olabiliyor. Araştırmacılar, yaşı 20 ve üzeri olan katılımcılarda yaptıkları çalışmada çok önemli sonuçlara ulaştı. Öncelikle, 2005 – 2006 yıllarında herkese daha önceden marijuana içip içmedikleri soruldu. Bütün katılımcılar ilk marijuana içtikleri yaşı söylediler ve o zamandan günümüze ne kadar süreyle, hangi miktarda içtiklerini bildirdiler.

İleri Okuma: Esrarın Beyne Etkileri (İnfografik)

Çok uzun soluklu yapılan araştırmada insanların ne esrar içmeleriyle ilgili bilgiler 2011 yılındaki ölüm oranlarıyla karşılaştırıldı. Buna göre kişilerin sağlık durumlarıyla kullandıkları maddeler arasındaki ilişkiler ortaya çıkarıldı. Sadece bunlar değil; cinsiyet, ırk, yaş, kullanılan diğer maddeler de ölüm oranlarıyla ilişkilendirildi.

Marijuana İçtikten Sonra Kalp Krizi Riski Artıyor

Çalışmaya katılan 1,213 katılımcıdan %34’ü hayatlarında hiç esrar veya sigara içmemişti. Buna karşın, %21’i sadece esrar içerken, %20’si hem esrar hem de sigara içiyordu. %16’lık bir bölüm esrar içerken, sigara içmeyi bırakan kişilerdi. %5’i geçmişte sigara içmiş ama artık içmiyor; %4’ü ise sadece sigara içen kişilerden oluşuyordu. Katılımcılar arasında ortalama esrar içme süresi 11.5 yıldı.

Tüm veriler incelendiğinde esrar kullanan kişilerin yüksek tansiyondan ölme risklerinin oldukça yüksek olduğu görüldü. Esrar kullanmayan kişilere kıyasla kullananların ölüm riski 3.42 kat artırıyordu. Bu ölüm riskindeki artış sadece yüksek tansiyonu olan kişileri kapsıyor. Esrarın yüksek tansiyona yol açtığı veya başka bir kalp rahatsızlığına yol açtığı ile ilgili kesin bir bilgi yok.

Ekibin yaptığı bu araştırma yüksek tansiyon hastalığında marijuana gibi madde kullanımının ciddi riskler oluşturabileceğini gösteriyor. Bilim insanları zaten uzun yıllardır marijuananın dolaşım sistemi üzerinde büyük etkileri olduğunu biliyor. O yüzden bu çalışma ekibi çok şaşırtmadı. Marijuana sempatik sinir sistemini uyararak nabzı ve kan basıncını artırıyor. Marijuana kullanımı sonrasında birçok kişi kalp krizi geçirerek hastaneye yatırılıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170809073246.htm


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.