tarafından eklendi tarafından eklendi

Masaj Yaptırmak Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Masaj Yaptırmak Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Stresli bir gün geçirdiğinizde rahatlamanın en iyi yolu sevdiğiniz birisinin size masaj yapmasıdır. Bazen bir annenin saçınızı okşaması, bazen ise sevgilinizin sırtınıza masaj yapması tek ihtiyacınız olan şeydir. Masaj yapmak hem insanlar arasındaki samimiyeti artırır hem vücuda çok faydalıdır. Amerika’da Kinsey Enstitüsü’nde çalışan Dr. Justin Garcia’ya göre dokunmak iki insan arasında bağ oluşması için çok gereklidir. Anne ve bebek arasındaki bağın kurulması da yine dokunma ve koku aracılığı ile olur. Çiftlerin birbirlerine dokunması ile oksitosin adlı hormon ve nörotransmitter salgılanır ve bu molekülün bize birçok yararı dokunur.

İleri Okuma: Oksitosin Nedir?

Günün sonunda eve ne kadar stresli dönersek dönelim bir masaj yaptırmak tüm stresimizi alabilir. Genelde insanlar bu stres ile başa çıkamadıklarından zaman içinde nöronlarını koruyamıyor ve çeşitli hastalıklara yakalanıyorlar. Sadece 15 dakikalık bir masaj bile beyin dalgalarının örüntüsünü değiştirmeye yetiyor. Bu gerçekten müthiş bir şey! İlişkilerinde 1.5 seneyi doldurmuş kişiler üstünde yapılan araştırmalarda dokunmanın çiftler arasındaki bağı güçlendirdiği ve tutkulu aşkın canlı kalmasını sağladığı görüldü. İlişkilerde bir süre sonra çiftler arasındaki heyecan sönüp tutku yerini düz bir arkadaşlığa bırakabiliyor. Sık sık dokunmak bunu engelliyor.

Masaj Yaptırmak Vücut Direncini Artırır

Masaj yaptırmak aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. 45 dakikalık masaj yapıldığında kişilerin kanlarındaki beyaz kan hücrelerinin sayısında ciddi bir artış oluyor. Bu hücreler vücudu korumaktan sorumludur. Yapılan araştırmalar inflamasyonda rol oynayan sitokinlerin de sayısının azaldığını gösteriyor. Ayrıca masajla birlikte stres hormonu olan kortizolün kandaki miktarı azalıyor. Agresif davranışlarla ilişkili vazopressin hormonu azalıyor ve böylece vücut direnci artıyor. Her gün 15 dakikalık bir masaj bile vücudunuzda harika değişimler yaratabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

İleri Okuma: Vazopressin Nedir?

Uyku Kalitesi Artar

Amerika’daki araştırmalar halkın neredeyse yarısının kalitesiz veya yetersiz uyku yüzünden gün içinde kötü hissettiğini gösteriyor. İnsanlar rahat uyuyamıyorlar. Bu durum aslında bizim ülkemizdeki insanlar için de geçerli olmaya başladı. Şahsen kredi kartı borcum gece uykularımı kaçırmaya yetiyor. Yeni mezun bir arkadaşım ise gecelerini üniversite yıllarında aldığı KYK kredisini nasıl ödeyeceğini düşünmekle geçiriyor. İş hayatına 20.000 lira borçla başlamak pek motive edici olmuyor. Masaj yaptırmak uyku kalitenizi artırarak yorgunluğunuzu ve stres yükünüzü azaltabilir. Çalışmalar hem metabolik hem de zihinsel hastalıklar olmak üzere pek çok rahatsızlıkta masajın uyku kalitesini artırdığını gösteriyor. Masaj yapılırken kişinin delta dalgaları artıyor ve bu şekilde derin uykuya daha kolay dalıyoruz. Derin uykuda ne kadar uzun süre kalırsak da o kadar iyi uyumuş oluyoruz.

Anksiyete ve Depresyonla Baş Etmenize Yardımcı Olur

Zaman zaman hepimiz kendimizi kötü hissederiz ve depresyonun eşiğine geliriz. Anksiyetesi olanlar için ise atakların ne zaman geleceği çok belirsizdir. Anksiyeteniz varsa veya depresyona çok eğilimliyseniz masaj yaptırmak çok işinize yarayabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kilit etken kortizol seviyelerini düşürmektir. Amerika’da Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi2nde yapılan bir çalışmada haftada iki defa 15 dakika masaj yapılan kişilerin beyinlerindeki delta dalgarında artış görülmüştür. Delta dalgalarının artması kişide rahatlama duygularının yükselişe geçtiğini gösteriyor. Bununla beraber alfa ve beta dalgaları da düşmüştür. Alfa dalgaları bir şeye odaklanmaktan yorulduğumuzda ortaya çıkar. Beta dalgaları ise bir olaya çok dikkat ettiğimizde görülür. Alfa ve beta dalgaları odaklanma ve çalışmayla ilgiliyken delta dalgaları gevşemeyle ilgilidir.

İleri Okuma: Beyin Dalgaları

 

 

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://bit.ly/241RaTr


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.