Meditasyon Yapmanın Etkileri

Meditasyon Yapmanın Etkileri

Meksika’da İnka tapınaklarına çıkmak isteyen Avrupalı bir grup arkeolog, birkaç yerli rehberle (Kızılderili) yola koyuluyor. Dağın tepesindeki tapınaklara giden uzun yolu, kısa bir sürede yarılıyorlar. Aynı hızla biraz daha yol aldıktan sonra, yerliler kendi aralarında konuşup birden yere oturuyor ve öylece beklemeye başlıyorlar. Tabii Avrupalı arkeologlar buna bir anlam veremiyorlar. Saatler sonra, yerliler kendi aralarında konuşup tekrar yola koyulduktan sonra tepenin üstündeki görkemli İnka tapınaklarına geliyorlar. Arkeologlardan biri, yaşlı rehbere soruyor, “Hiç anlayamadım, niye yolun ortasına oturup saatlerce yok yere bekledik?” Yaşlı rehberin cevabı; “Çok kısa sürede çok hızlı yol aldık, ruhlarımız bizden çok uzakta kaldı. Oturup ruhlarımızın bize yetişmesini bekledik.”

Teknolojinin alabildiğine hızlı bir şekilde ilerlediği dünyamızda artık her şey 7/24 elimiz altında hale geldi. Eskiden sadece gerçek dünyadaki olayları görür ve onlara tepki verirdik. Şimdi buna bir de sanal alem eklendi. Beynimiz ise inanılmaz bir yükün altına girmiş durumda. Bilgisayarlarımız ve cep telefonlarımız bizi her dakika bir işle meşgul ediyor. Bütün bu hengamenin arasında beynimizin çok önemli bir şeye ihtiyacı var: Sessizlik! Sessizliğin beyne etkileri ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz: https://sinirbilim.org/sessizligin-beynimiz-uzerindeki-etkisi/

En son ne zaman hiçbir şey yapmadan sessizliği dinlemek için özel bir zaman ayırdınız? Bu infografikte sessizlikle beraber meditasyon yapmanın beyin ve beden sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini aktarmaya çalıştık. Dünyadan bir süreliğine kopmak ve zihinlerimizi sakinleştirmek fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığımızı yerine getirecek ve daha zinde hissetmemizi sağlayacaktır.

Onlarca yıldır bilim insanları meditasyon yapmanın yararlarından bahsediyor ve bu konuda araştırmalar yürütüyorlar. Bazı araştırmalara göre günde 20 dakika durup kendi iç dünyamıza odaklanmak bile bağışıklık sistemini kuvvetlendirme ve stresi azaltmada işe yarıyor. Meditasyon kandaki antikor seviyelerini yukarı çekiyor ve bu sayede yabancı organizmalarla mücadele edecek savaşçı sayısını artırıyor. Bazı beyin görüntüleme çalışmalarının sonuçlarına göre meditasyon ile prefrontal korteksin, insulanın, hipokampüsün faaliyetini artırmak da mümkün. Bu beyin bölgelerinin faaliyeti sayesinde endişeyi, korkuyu azaltabilir; farkındalığı, huzuru ve diğer olumlu duyguları artırabiliriz.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

 

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Çağlayan Taybaş

Özgeçmişimle ilgili çok geri dönüş aldığım için burayı daha samimi havada yazıyorum. (İnsanlar burayı okuyormuş) Türkiye'nin tarım şehirlerinden Karacabey/Bursa'da dünyaya geldim. İlköğretim ve liseyi orada okudum. Bir ara Bursa Erkek Lisesi maceram da var. Üniversitede İzmir Yüksek Teknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü kazandım. Hayatımdaki en kritik viraj sanırım buydu. Şu an Roche'a bağlı olarak Koç Üniversitesi ve Cerrahpaşa hastanelerinde klinik araştırma koordinatörüyüm. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca İYTE, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü'nün seçkin laboratuvarlarında çok değerli hocalarla çalıştım. Katıldığım kongrelerde 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapıp ve lisansın son yılında "Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar" adlı kitabımı yayınladım. Sadece PCR, SDS-Page bilmenin pek faydası olmayacağını erken farkettiğimden kendimi farklı alanlarda geliştirdim. Programlama konusunda özel ders aldım, staj yaptım. Bilim yazarlığına giriştim. Photoshop, web tasarımı öğrendim. 2.5 sene ney eğitimi aldım. Okulda satranç kulübüne üye oldum. Piyon düz gider/çapraz yer ile başladık, çok yol katettik. Satranç hayata bakışımı değiştirdi. Almanca, Japonca öğrenmeye çalıştım. Almancayı hâlâ öğrenmeye çalışıyorum. Hepsi çok işime yaradı. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.