Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme kanseri dünya çapında her yıl teşhis edilen 1 milyon civarında yeni vakayla kadınlarda en sık rastlanan kötü huylu tümör çeşididir. Tümör hücrelerinin yüksek düzeylerdeki posttranslasyonel olarak modifiye olmuş östrojen reseptörleri göstermesi nedeniyle; meme tümörlerinin üçte ikisinden fazlasının çoğalması yumurtalık hormona (östrojen) tarafından uyarılır. Bu moleküler bulguların klinik önemi 100 yıldan fazla bir süredir (Sir Thomas Beatson, İskoç cerrahtan beri) bilinmektedir.

İleri meme kanseri olan hastalarda yumurtalıkların alınmasını müteakiben hastalığın ilerlemesinin yavaşladığı raporlanmıştır. Modern zamanlarda belli bir meme kanserinin östrojen reseptörüne sahip olup olmadığının belirlenmesi hem tedavi kararlarını yönlendiren kritik bir teşhis hem de önemli bir tanı koydurucudur. Östrojen reseptörlerine sahip tümörler tipik olarak düşük derecelidir ve bu tümörü olan hastaların daha fazla yaşama şansı vardır.

Meme kanseri tedavisi ile ilgili önemli noktalar

Östrojene duyarlı meme tümörleri büyüme hormonunun varlığına bağlıdır. Modern zamanlarda hücreler ooferektomi uygulamaktan ziyade östrojen etkilerinden farmakolojik olarak arındırılabilir. Tamoksifen ve ilgili maddeler reseptörü özellikle inhibe eder ve yıkımını hızlandırabilir. Östrojenin yumurtalıklardan ziyade ekstragonadal dokulardaki testosteron metabolizmasından türetildiği menopoz sonrası kadınlarda androjenin östrojene dönüşümü inhibe edilir. Dolayısıyla tümör hücreleri sürekli çoğalma için kritik sinyalden arındırılmış olur.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir