Meniere Hastalığı

Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı baş dönmesi, duyma kaybı ve kulak çınlaması ile kendini belli eden bir iç kulak rahatsızlığıdır. Genelde sadece bir kulak etkilenir ama zamanla hastalık diğer kulakta da kendini gösterebilir. Meniere hastalığında görülen dünya dönüyormuş hissi veren baş dönmelerin süresi 20 dakika ila 1 saat arasında değişir. Ayrıca bu baş dönmeleri arasında geçen zaman da çok değişkendir.

Yarım daire kanallarının etkilendiği bu hastalığın sebebi henüz tam anlaşılabilmiş değil. Araştırmacılar hem genetik hem de çevresel etkenlerin dahil edildiği birçok teori sundular. Bunlar arasında kan damarlarında meydana gelen daralmalar, viral enfeksiyonlar ve otoimmün tepkiler yer alıyor. Hastalığın ortalama %10’u kalıtsal özellik taşıyor. Doktorlar yarım daire kanallarında sıvı birikmesi sonucu bu hastalığın oluşabileceğini düşünüyorlar.

Meniere hastalığı ile ilgili şu ana kadar bulunmuş herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalığın belirtilerini gidermek için doktorlar anksiyete ve bulantı için yazılan ilaçları öneriyorlar. Ayrıca az tuzlu bir diyet, diüretik besin ve ilaçlar (örneğin, kahve) ve kortikosteroidler de denenme aşamasındadır. Fiziksel terapiler ise hastaların dengesini sağlamak ve anksiyetesiyle başa çıkmak için yardımcı olabilir.

Meniere hastalığı ilk defa 19. yy’ın başında Prosper Meniere tarafından tanımlandı. Her 1000 kişiden 0.3 ila 1.9’unu etkileyen bu rahatsızlık en çok 40 ila 60’lı yaşların ortalarında başlıyor. Kadınların hastalığa yakalanma riski erkeklerden daha fazladır. İlk 5-15 yıldan sonra baş dönmesi atakları genellikle kaybolmaya başlıyor ve hasta orta dereceli bir denge bozukluğu, etkilenen kulakta duyma kaybı ve kulak çınlaması ile yaşamına devam ediyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.