Migren

migren

Migren orta veya yüksek şiddette sürekli tekrar eden baş ağrıları yaratan bir rahatsızlıktır. Genelde baş ağrıları beynin bir tarafında görülür ve titreşim hissi verir. Süresi 2 ila 72 saat arasında değişen migren atakları bazen bulantı veya kusma hissi, ışığa, kokuya ve sese karşı hassasiyeti de beraberinde getirebilir.

Migrenin sebebi tam bilinmiyor ancak çevresel ve genetik etkenlerin bir karışımı olarak ortaya çıktığına inanılıyor. Migrende değişen hormon seviyeleri etkili olurken yetişkin kadınlarda erkeklerden 2-3 kat daha fazla görülüyor. Muhtemelen bu durum kadınların adet döngülerinde yaşadıkları hormonal değişimlerden kaynaklanıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.