tarafından eklendi tarafından eklendi

Minecraft ile Beyni Geliştirmek

Minecraft ile Beyni Geliştirmek

Son yıllarda yediden yetmişe herkesin oynadığı ve üzerine kitaplar bile yazılan bir oyun var: Minecraft! Belki siz de kızınızı veya oğlunuzu bilgisayarın başından ayıramıyor, bu evrenden çekip alamıyorsunuzdur. O zaman bu evreni biraz tanımakta fayda var.

Minecraft yapısı itibariyle sıradan bir bilgisayar oyunu gibi değerlendirilmemelidir. Onun başına oturan kişi sadece eğlenmenin yanında beyninin çok sayıda işlevini daha harekete geçiriyor. Bu yönüyle beyni uyuşturucu değil tam aksine bir beyin jimnastiği gibi harekete geçiriyor. Bu oyun karmaşık bir öyküye veya üst düzey grafik özelliklerine sahip değil. İçinde neredeyse insanlar, hayvanlar, ağaçlar ve binalardan başka bir şey yok, bir çeşit dijital lego oyunu gibi diyebiliriz. Bu evrende her şey karelerden oluşuyor ve oyuncular kazarak kendilerine alan açıp daha sonra bu kareleri doldurmak zorundalar. Kazanmak için oyuncular kendilerine silah, sığınak, aletler, binalar ve hatta enerji sistemleri bile yapmalılar.

Kendi Dünyanızı Oluşturabilirsiniz

Oyunun temel yapısını teferruatlı bir şekilde düşündüğümüzde görüyoruz ki oyuncular (özellikle çocuklar) hayal güçlerini serbest bırakarak sıfırdan yeni bir dünya yaratabiliyorlar. Minecraft evreni çocuklara bilgisayar programcılığı, mühendislik, mimarlık ve şehir bölge planlama ve matematik öğretiyor. Aslında öğrenmek zorunda bırakıyor desek daha doğru. Bu oyunda hayal gücü en önemli unsur. Kendini geliştiren oyuncular daha başarılı oluyor ve zamanla oyuncular daha karmaşık sistemler üretmeye başlıyor.

Minecraft iki oyun seçeneği sunuyor. İlki olan hayatta kalma modunda ağaç, kömür gibi ham maddeleri işliyor ve gece ortaya çıkan yaratıklara karşı sığınak ve silah üretiyorsunuz. Diğer bir mod olan yaratıcı modda sınırlar ortadan kalkıyor. Uçan kalelerden, bubi tuzaklarına kadar aklınıza gelebilecek her şeyi yapmakta serbestsiniz. Hatta gerçek şehirlerin kopyasını bile yapabilirsiniz.

Minecraft ile Basit Mühendislik Uygulamaları Yapabilirsiniz

Minecraft oyuncuların istediklerini yapabilmesi için birçok gelişmiş senaryo ve makineyi de sunmayı ihmal etmiyor. Bunlardan biri kapı açma gibi basit elektriksel olayları faaliyete geçirmek için elektrik sinyallerini taşıyan redstone’lar. Söylemesi ilginç gerçekten ama bu redstone’lardan oluşan mantık devreleri Minecraft’ın içinde çalışan bir bilgisayar oluşturabiliyor.

Ayrıca oyunun kurallarını değiştiren komut blokları yer alıyor. Çocuklar bu kodlarla daha gelişmiş bilgisayarlar yapabiliyorlar. Yağmuru aşağıdan yukarıya doğru yağdırma gibi özelliklerle oyun çok daha farklı bir hal alıyor ve hayal gücünün kapıları ardına kadar açılıyor. Bu oyun yaratıcılık, merak, araştırma ve ekip çalışmasını teşvik ediyor.

İsveçli geliştirici Mojang Minecraft’ı 2009 yılında piyasaya sürdü ve o zamandan bu yana 100 milyondan fazla kişi bu oyuna kaydoldu. Oyun dünya çapında tüm bilgisayar ve mobil platformda 70 milyondan fazla satıldı. Microsoft oyundan o kadar etkilendi ki 2014’te 2.5 milyar dolara Mojang’tan satın aldı.

Bilim, Teknoloji, Matematik …

Bugün çok sayıda eğitimci derslerinde Minecraft’a yer vererek çocuklara bilimi, teknolojiyi, mühendisliği, tarihi, sanatı ve matematiği sevdirmek ve öğretmek için kullanıyor. Çocuklar sürekli kendilerini ve oyun performanslarını geliştirmek için ekip olarak çalışıp daha karmaşık tasarımlar yapmak zorundalar.

Son olarak belirtmeliyim ki dil öğrenmekten nefret eden kuzenimin gece 2’de almanca bir kaynaktan Minecraft ile ilgili bir şeyler okuduğunu gördüğümde bu oyunun diğer oyunlardan çok farklı olduğuna ve eğitim amaçlı kullanabileceğine ikna oldum. Bilgisayar oyunlarının zararları kadar pek çok yararının olduğu bir süredir biliniyordu ancak Minecraft sadece bir oyun olmanın ötesinde. Bu oyun aklın dizginlerini serbest bırakıyor ve beynin kendini geliştirmesine imkan tanıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.cnet.com/special-reports/minecraft/mindcraft-helping-students-learn


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

2 thoughts on “Minecraft ile Beyni Geliştirmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.