tarafından eklendi tarafından eklendi

Moro Refleksi ve Düşecekmiş Gibi Hissetme

Moro Refleksi ve Düşecekmiş Gibi Hissetme

Moro refleksi diğer isimleriyle ürkme refleksi (startle reflex) veya ürkme tepkisi (startle response) istemsizce yapılan ve bebeklerde sıkça görülen bir davranıştır. Ernst Moro’nun tanımladığı bu refleks yeni doğmuş olan bebeklerde görülen çok sayıdan biridir ve genellikle 3 veya 4. aydan sonra kaybolur. Moro refleksinin tam olarak ne olduğunu şu videoda görebilirsiniz.

Moro Refleksi Bebeklikte Başlar

Aslında bebeklikten sonra nadiren de olsa moro refleksi veya farklı tip istemsiz davranışları sergileriz. Pek çok kişi uykuya dalarken düşecekmiş gibi olup bir anda irkilmiştir. Çok nadiren olduğu takdirde bunları yaşamak normaldir. Moro refleksinin yanında miyoklonik kasılmalar da uykuya dalarken görülen bir diğer istemsiz harekettir. Tam uyuyacağınız anda bir anda bacağınıza bir titreme gelir ve irkilirsiniz. Beyin bazen uykuya geçiş esnasında yaşanan metabolizma yavaşlamasına bağlı solunum hızındaki düşüşü hayati fonksiyonlar için tehlike olarak görür ve vücudu canlandıracak bir titreme sinyali gönderir. Bunun gibi istemsiz hareketlerin hepsinin evrimsel bir kökeni vardır.

Evrimsel Bir Geçmişi Var

Moro refleksinde yaşanan düşme hissinin çok eskiden ağaçta yaşayan/uyuyan atalarımızdan kaldığı veya bebeklerin taşınırken annelerine yapışıp düşmemesi için geliştiği düşünülüyor. O çağları bir düşünün. Belki yırtıcı bir hayvandan korunmak için veya farklı bir sebepten ötürü ağaçta uyumak zorunda kalıyorsunuz ve beyin buna uyum sağlamak zorunda. Bu uyum için de düşme refleksini geliştiriyor. Ne zaman ağaç üstünde vücudun dengesi bozulup düşecek gibi olsa beyin hemen alarma geçiyor ve uyanıklık haline geçiyor. İkinci ihtimal ise bebek annenin kucağında taşınırken düşecek gibi olup dengesini kaybettiğinde moro refleksi devreye girip hemen bebeğin annesini kucaklamasını sağlıyor.

Moro Refleksi Gayet Normal Bir Davranıştır

Bebeğinizde bu refleksin varlığı çok normaldir, eğer refleks bebeğin hem sağ hem de sol tarafında yoksa ciddi bir sorun vardır. Yapılan araştırmalar beyin veya omurilikleri hasar gören bebeklerde bu reflekslerin çalışmadığını gösteriyor. Bebeğin sağ veya sol kollarından biri bu reflekse tepki verip diğeri vermiyorsa bu bebeğin omzunun kırık olabileceği veya bu bölgedeki nöronların zarar görmüş olabileceğini gösterir. Moro refleksin yetişkinlerde sık görülmesi normal değildir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar

  1. https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003293.htm
  2. Berk, Laura E.. Child Development. 8th. USA: Pearson, 2009.

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.