Mowgli Sendromu Nedir?

Mowgli sendromu nedir?
Möwgli sendromu hayvanlar tarafından yetiştirilen insanlarda görülür.

Mowgli Sendromu, ismini Rudyarg Kipling’in “The Joungle Book” kitabının ana karakteri olan Mowgli isimli, bebekken hayvanlar tarafından ormana kaçırılan ve beslenen çocuktan almıştır. Bu kavram romanda olduğu gibi hem toplum hem de ailesi tarafından dışlanmış veya kendi başına büyümek zorunda bırakılmış çocukları tanımlamak için kullanılıyor. Bu sendroma sahip çocuklar sosyal alışkanlıklar kazanamıyor, bireysel davranışlar gösteremiyor, insanlarla empati kuramıyor ve çevrelerinde bulunan hayvanlar gibi davranıyorlar.

Köpek Gibi Davranan Bir Çocuk – Mowgli Sendromu

Mowgli sendromu için bir vaka üzerinden gidecek olursak 3 yaşında ailesi tarafından terk edilen Oxana Malaya, yakınlardaki bir köpek kulübesine sığınmış, köpeklerle ısınmış, çiğ et yiyerek hayatta kalmış, kısacası köpeklerle büyümüştü. 5 yıl sonra yetkililer tarafından bulunduğunda bir köpek gibi havlıyor, dik değil elleri ve dizleri üzerinde duruyordu. Bir yetimhaneye yerleştirilen Oxana, rehabilitasyonla geçirdiği yıllar sonunda hala konuşma ile ilgili sorunlar yaşıyor, sinirlendiğinde ormana gidip köpeklerle sakinleşmeye çalışıyor. Bu sendromdan çıkarabileceğimiz en önemli sonuç, insanların sosyal davranışlarının gelişebilmesi için sosyal çevreye ve eğitime ihtiyaç duyduğudur. Sadece normal bir beyne sahip olmak yeterli değildir.

Hazırlayan: İrem Havle ve Feyza Kübra Özalper

Kaynaklar
  1. Oğuz Tanrıdağ. 2014. Beyin ve Davranış İlişkileri Üzerine Konferanslar ve Dersler: 140-141
  2. https://www.youtube.com/watch?v=1XSxjnxgdFY
  3. https://www.theodysseyonline.com/the-phenomenon-of-mowgli-children

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir